Kılıçdaroğlu'ndan Berat Albayrak'a soru: 'At izi it izine karıştı' ne demek?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Berat Albayrak’ın istifa açıklamasına dikkat çekerek “Berat Beyin açıklama da ilginç. Ah izi it izine karıştı diyor. Öve öve bitiremiyordun. At izi it izi ne demek şimdi. Ne oldu da at iz it izine karıştı. Ne oldu?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu'ndan Berat Albayrak'a soru: 'At izi it izine karıştı' ne demek?

VERYANSIN TV

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasıyla ilgili konuştu. "Asıl sorumlu bu işin tepesinde olan insandır" diyen Kılıçdaroğlu "Damadı feda ederek buradan kaçınamazsınız. Onu geçen gün ifade ettim. Veziri verip şahı kurtaramazsınız." dedi. Berat Albayrak'ın açıklamasındaki "At izi it izine karıştı" ifadesine de dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Ne oldu da at iz it izine karıştı?" sorusunu yöneltti. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle: 

"Berat Albayrak'ı en çok eleştirenlerden biri de benim. Gerçekleri milletin bilmesi gerekiyordu. Biz özellikle son yıllarda bir sorunu ortaya koyuyorsak arkasından mutlaka çözümü de ortaya koyuyoruz. Önemli bir süreci başlattı. Muhalefet çözüm üretmek zorunda değil ama Türkiye'de yaşanan sorunları görünce onlara yol da gösterdik. Olabilir bizim önerilerimiz eksik de yanlış da olabilir. Çıkar dersiniz biz de bakarız. Bugüne kadar yaptığımız eleştirilerden hiçbiri hakkında bu eksiktir, yanlıştır eleştirisi gelmedi. Çünkü biz her sorunu uzmanına danıştık. 13 madde saydık. Bu 13 maddenin çözümüyle ilgili bizim üstümüze düşen bir şey varsa her türlü desteği vermeye hazırız dedik. Siyaset kurumunun bu sorunu çözmesi lazım dedik. Sorumlu bir muhalefet anlayışıyla bunu yaptık. Biz bildiğimizi okuruz dediler. Sonra ekonomik buhranın içinde bulduk kendimizi. Milyonların işsiz kaldığı bir süreç. Yüz binler çöp konteynerlerinden beslenmeye başladılar. Şimdi eleştiriyi yaparken devletin ne olduğunu da bilmek gerekiyor. Tek adam rejimi benim dışında kimse bir şey söyleyemez demektir. O nedenle biz tek adam rejiminin ülke için felaketler üreteceğini hep söyledik. Bugün geldiğimiz nokta da budur.

‘MEDYA HAVUZ MEDYASI OLDUĞUNU KANITLADI’

Damat istifa etti. Gerçekten istifa etti mi etmedi mi? Uzun bir sessizlik. AK Parti grubuna bakıyorsunuz ora da sessiz. Ona koşulsuz destek veren MHP'nin genel başkanında da büyük bir sessizlik. Ne oluyor? Hazine'den sorumlu bir kişi ben istifa ettim diyor. Medyaya bakıyorsunuz. Sosyal medyada yaptığı istifa açıklamasının üzerinden 17 saat geçmesine rağmen 1780'inden sadece 5'i veriyor. Şu medyanın geldiği hale bakar mısınız! Gerçek anlamda havuz medyası olduğunu kanıtladı. 27 saat sonra istifa dolayısıyla bir açıklama yapıldı. Ülke böyle yönetilmez.

‘VEZİRİ VERİP ŞAHI KURTARAMAZSINIZ’

Bir ülkeyi anonim şirket gibi yönetmeye kalkarsanız sonuç budur. Erdoğan benim derdim anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye de öyle yönetilmelidir diyor. Anonim şirketin ordusu mu var? Her anonim şirketin Türkiye genelinde özel politikaları mı var? Kayınpeder-damat ülkeyi yönetiyorlar. Aralarında bir kavga çıkmış herkes diken üstünde. Havuz medyası tek kelime edemiyor. Kalemini satan insandan gazeteci olur mu! Bunlardan gazeteci olmaz!

Asıl sorumlu bu işin tepesinde olan insandır. Damadı feda ederek buradan kaçınamazsınız. Onu geçen gün ifade ettim. Veziri verip şahı kurtaramazsınız."

‘AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI NE DEMEK?’

Berat Beyin açıklama da ilginç. Ah izi it izine karıştı diyor. Öve öve bitiremiyordun. At izi it izi ne demek şimdi. Ne oldu da at iz it izine karıştı. Ne oldu? Belki Berat Bey önümüzdeki günlerde açıklama yapar.