Kılıçdaroğlu'ndan Devlet Bahçeli'ye Nutuk çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendi bakanlığına dezenfektan satan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevden alınmasıyla ilgili "Görevden almak yetmez. Devletin uğradığı kaybın mutlaka telafi edilmesi lazım" dedi. Kılıçdaroğlu, Nutuk dağıtımının yasaklanmasıyla ilgili de Devlet Bahçeli'ye çağrıda bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan Devlet Bahçeli'ye Nutuk çağrısı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Beylikdüzü'nde katıldığı toplu açılış ve temel atma programı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Ruhsar Pekcan'ın görevden alınmasına ilişkin, "İstifa etmesi güzel, görevden alınması güzel ama yeterli değil, gereğinin de ayrıca yapılması lazım. Bu ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyiz. Eğer görevden ayrıldıysa biliyoruz hangi gerekçeyle ayrıldığını, istifa ettiğini ya da alındığını. Ama devletin uğradığı kaybın mutlaka telafi edilmesi lazım" dedi. 

Kılıçdaroğlu, Mersin'de 'Nutuk' dağıtımının İlçe Milli Eğtiim Müdürü tarafından yasaklanmasıyla igili de açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:"Yeni bir şey yaşıyoruz herhalde. Gazi Mustafa Kemal'in Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde okuduğu ve kitap olarak basılan, uzun yıllardır okunan, hala okunan, bundan sonraki kuşakların da okuyup ibret alacağı bir kitabı hangi gerekçeyle yasaklarlar. Bunlar akıllarını yitirdiler herhalde. Öyle anlaşılıyor. Ya bu ülke bağımsızlık mücadelesi verdi. 'Nutuk'ta Samsun'a çıkışla başlıyor zaten bütün bunlar. Olayların bütün ayrıntıları anlatılıyor. Çocuklarımız bağımsızlığının nasıl sağlandığını bilmeyecek de neyi bilecekler? Nutuk'u hangi akılla, hangi mantıkla yasaklarlar? Bildiğim kadarıyla dağıtan Ülkü Ocakları. Her halde bunun hesabını Sayın Devlet Bahçeli'nin sorması lazım. O Ülkü Ocakları, Nutuk'u dağıtan Ülkü Ocakları mensubu çocukların gözlerinden öpüyorum. Güzel bir şey yapmışlar, dağıtmaya başlayın, dağıtın ben her türlü desteği size vereceğim ama önce Sayın Bahçeli ne yapacak? Bunu merak ediyorum."

NUTUK SKANDALI

Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü bir skandala imza attığı ortaya çıkmıştı.

Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal, Çamlıyayla Ülkü Ocakları’nın okullarda dağıtmak istediği Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri Nutuk dağıtımına skandal ifadelerle onay vermedi.

Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Bakkal, Nutuk dağıtımını ret gerekçesinde, “Osmanlı Padişahı Vahdettin’e yönelik ‘soysuzlaşmış, alçak’ ve dönemin Osmanlı Hükümeti’ne yönelik ‘aciz, haysiyetsiz ve korkak’ ifadeleri kullanıldığı… ‘Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde sigara gösterilerek’ öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek öğelere yer verildiği” iddialarında bulundu.