Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'çanta' yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında, "Sende zerre kadar yürek varsa benimle ilgili konuş, eşimle ilgili konuşma" sözlerine yanıt veren Kılıçdaroğlu "Ben seninle zaten her zaman konuşmaya hazırım. Senin dünya kadar televizyonun var. Söyledim, kendine güveniyorsan, mangal gibi yürek varsa, eğer dünyaya meydan okuyorsan bir de bana meydan oku kardeşim" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'çanta' yanıtı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi tarafından yaptırılan Mustafa Kemal Atatürk Spor Merkezi'nin açılış törenine katıldı. Kılıçdaroğlu, törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında, "Sende zerre kadar yürek varsa benimle ilgili konuş, eşimle ilgili konuşma" sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Orada dikkat çekmek istediğim şuydu, eğer bir ülkede onlarca, yüzlerce çocuk yatağa aç giriyorsa, eğer bir ülkede çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden bir baba varsa, eğer bir ülkede Kübra bebek açlıktan ölmüşse ve siz kalkıp 'Fransız mallarını boykot edin' diye bir çağrı yapıyorsanız önce topluma örnek olacak kişiler sizlersiniz. Ben, yaşamıyla da topluma örnek olması gereken devlet yöneticilerinin, yoksulluğun bu boyutlarda olduğu bir dönemde 50 bin dolarlık çantayla gezmelerini doğru bulmam. Vicdani değil, ahlaki de değil. Açık söylüyorum, imani de değil. Hz. Ömer'in bir adalet kavramı vardır. Bu adalet kavramı aslında evrensel bir kavramdır. Dünyanın her tarafında insanlar bu adaleti ararlar. 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir.' diyorsa sevgili Peygamberimiz, bırakın komşusunu binlerce kişi açken siz 50 bin dolarlık çantayla gezemezsiniz. Ben bunu söyledim. Ben bir kişiyi hedef almış değilim. Ben sadece devleti yönetenlerin Türkiye'ye örnek olmaları gerektiğine dikkati çektim. Bir boykot çağrısı yapıyorsanız önce boykotu siz yapacaksınız."

'TÜRKİYE'NİN GERÇEKLERİNDEN KOPTULAR'

Her zaman, her yerde adaletten yana durduğunu, adaletin ne kadar değerli olduğunu söylediğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Çocuk aç yatacak, işsizlik almış başını gidecek, on binlerce, on milyonlarca gencimiz işsiz olacak, ben kalkacağım boykottan söz edeceğim. Ben saraylarda krallar gibi yaşayacağım, vatandaş perişan olacak. Ben bunu dile getirdiğimde de 'Eşimle değil, benimle konuş.' Ben seninle zaten her zaman konuşmaya hazırım. Senin dünya kadar televizyonun var. Söyledim, kendine güveniyorsan, mangal gibi yürek varsa, eğer dünyaya meydan okuyorsan bir de bana meydan oku kardeşim. Çıkalım senin televizyonuna, üstelik gazetecileri sen seç. Yüreğin, cesaretin varsa beraber tartışalım. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum ama şunu da ifade edeyim. Erdoğan sinirlerine hakim olan birisi değil, hiçbir Osmanlı padişahına nasip olmayacak kadar sarayları var. Kendisine tavsiyem şu, bu saraylardan birisine gitsin otursun, yanına da 'ekonomiden pembe masallar' diye damadının yazdığı kitabı alsın. Dolayısıyla kendi dünyasını kendisi yaşasın. Türkiye'nin gerçeklerinden koptular, Türkiye'nin hangi koşullarda olduğunu bilmiyorlar. Dolar almış başını gidiyor.

'50 BİN DOLARLIK ÇANTAYI BU ÜLKEYİ YÖNETENLERİN KENDİLERİ TAŞIYAMAZLAR'

50 bin dolarlık çantayı bu ülkede, ülkeyi yönetenlerin kendileri taşıyamazlar. Devleti yönetenler her açıdan, kendileri ve aileleri, örnek olmak zorundadırlar. Siz açlıktan çocuklar ölürken 50 bin dolarlık çanta taşıyorsanız ben buna vicdani olarak da insani olarak da isyan ederim ve isyan ediyorum. 'Efendim, niye böyle söylüyorsun.' Söyleyeceğim, o insanların hakkını, hukukunu savunacak birisi lazım, o da benim. Ben bunu yaparım.

'Fransız mallarını boykot edin' diye vatandaşa çağrı yapıyorsun, bu vatandaşın Fransız mallarını alacak parası var mı hiç düşündün mü sen bunu? Adam sarayda bakıyor herkesin ekmeği var, bakıyor herkesin karnı doymuş, bakıyor herkesin keyfi yerinde, bakıyor herkes bir değil birkaç yerden maaş alıyor, bakıyor diyor ki burada bir sorun yok... Hani var ya Fransız devriminde, 'Ekmek bulamazlarsa pasta yesinler' diye, o dönemi yaşıyoruz."

'ASKIDA EKMEK UYGULAMASI DOĞRU'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyasıyla ilgili ise "'Askıda ekmek' uygulamasını kim başlattı? Sayın Bahçeli başlattı. Niye başlattı? Evine ekmek götüremeyen insanlar var bu ülkede, onun için başlattı. Doğru muydu? Doğruydu. Bir daha söylüyorum; doğru muydu? Doğruydu. Evine ekmek götüremeyen var mı? On binler var. Ama şunu da rahatlıkla söyleyebilirim; hiç kimse ama hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün bu olumsuzlukları aşacaktır. Hiç kimsenin en ufak bir endişesi olmasın. Aşma konusunda da açık ve net söylüyorum; en büyük güvence CHP'dir" diye konuştu.

 

.