Kılıçdaroğlu’ndan Habertürk açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘…sözüm ona “iletişimciler” sizi hedef gösteriyor, kurumlarınızı tehdit ediyor. Müsterih olun sevgili emekçiler, bunlardan fırtına çıksa yaprak oynamaz’ dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan Habertürk açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk ile Beştepe arasındaki tartışmaya ilişkin açıklama yaptı. 

Basın Bayramı dolayısıyla Twitter’dan paylaşım yapan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: 

‘FIRTINA ÇIKSA YAPRAK OYNAMAZ’

“Basın emekçilerimizin #BasınBayramı’nı kutlarım! Görüyorum; seçimden köşe bucak kaçan iktidarın atadığı sözüm ona “iletişimciler” sizi hedef gösteriyor, kurumlarınızı tehdit ediyor. Müsterih olun sevgili emekçiler, bunlardan fırtına çıksa yaprak oynamaz!”

NE OLMUŞTU? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bayram kutlama videosuna ilişkin Fatih Altaylı'dan da dikkat çeken iddialar gelmişti.

Erdoğan'ın 13 dakikalık konuşmasını içeren videonun 7'inci dakikasının 35'inci saniyesinde kelimeleri çok yavaş söylediği, 8'inci dakikasında da bir an uyuduğu görülmüştü.

Altaylı, dün HaberTürk'teki köşesinde, "Dünyanın hiçbir ülkesinde, o ülkenin liderinin böyle bir görüntüsü göz göre göre banttan yayınlanmaz. Çünkü bu liderin durumunu dünya çapında tartışmaya açar. Açık bir zafiyet göstergesi haline gelir" ifadelerini kullanmıştı.

"O görüntüyü yayına kim verdi?" diye devam eden Altaylı, "Bu görüntülerin yayınlaması gerçek anlamda bir rezalettir. Bu bir canlı yayın olsa anlarım. Yapacak bir şey yoktur. Ama çekilmiş, montajlanmış ve servis edilmiş bir bantta böyle bir durumun gösteriliyor olması çok ama çok fenadır. Açık biçimde, çok yakınında birilerinin Cumhurbaşkanı’nı zor duruma düşürmek istediğine, zayıf göstermeye çalıştığına işaret eder" demişti.

Altaylı'nın ifadelerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yöneticilerinden sert yanıtlar gelmişti.

HABERTÜRK'TEN ÖZÜR YANITI 

Habertürk yazarı Fatih Altaylı'nın dünkü yazılarının ardından İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açıklaması ve İletişim Başkanlığı yetkililerin kurumsal özür beklentisinin ardından Habertürk açıklama yaptı.

Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının banttan yayınlandığı ihtimali ile yazılan ilk yazıdaki bilginin ikinci yazıda düzeltildiği belirtilerek ve yayın ilkeleri hatırlatılarak "Bu ilkeler çerçevesinde, söz konusu köşe yazısında Habertürk’ün kurumsal olarak özür dilemesini gerektirecek bir yönün bulunmadığı, ilk yazıdaki yayının banttan yapıldığı ihtimaliyle dile getirilen eleştirilerin de ikinci yazıda yayının canlı yapıldığı bilgisiyle düzeltildiği ve iki yazı birlikte değerlendirildiğinde konunun açıklığa kavuşmuş olduğu tarafımızca değerlendirilmiştir" denildi.