Kılıçdaroğlu'ndan, Muharrem İnce ve 'ihraç' açıklaması

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki tartışmalara değindi. Muharrem İnce'nin Memleket Hareketi'ni değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Gayet güzel, itirazım yok" dedi. Kılıçdaroğlu, İnce'nin ihraç tartışmaları ile ilgili olarak da "Biri dilekçe verdi diye ihraç etmek olmaz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'ndan, Muharrem İnce ve 'ihraç' açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınına konuk oldu.

Seda Öğretir ve Ahmed Arpat'ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığı ve Muharrem İnce'nin ihraç edilmesi ve seçimlere ilişkin konulara değindi.

Kılıçdaroğlu'nun öne çıkan açıklamaları:

İTTİFAKI YOK SAYIP ADAY BELİRLEMEYİZ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlı seçimlere ilişkin açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu "Seçimler 2023'te. Seçimler bu tarihte olacaksa cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışmasına gerek var mı? Tartışmayı kişi bazına indirirseniz ilkelerden vazgeçmiş olursunuz. Sizin ilkeleriniz kabul edilecek mi edilmeyecek mi? Demokratik parlamenter sisteme dönüş yapmak istiyoruz, yasama yürütme arasında tutarlı bir denge olsun istiyoruz. Biz bunları bir kenara bırakıyoruz, cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bu tartışmayı absürt buluyoruz. Önce ilkeler üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız. Hükümetin yönlendirmesiyle bu tartışmalar yapaydır. Türkiye gerçek gündemi olan ekonomiye dönmeli. Abdullah Gül'ün ismi geçince korkuyorlar, neden korkuyorsunuz? Bu tartışılacak bir şey değil. Seçim 4 ay sonra olsa oturup tartışalım. Hem Erdoğan hem Bahçeli seçimlerin zamanında yapılacağını söylüyorlar. O zaman bekleyeceğiz. Beklerken neleri nasıl yapacağımızı tartışmalıyız. Kişiler bazında tartışma doğru değildir. İttifakı yok sayıp aday belirlemeyiz." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Biz bu parlamentoyu eski görkemli günlerine kavuşturmak zorundayız. Onu yapamazsak siyasi görevimizi yapmamış oluruz. Seçimle gelinen her makamın düzgün insanlar tarafından temsil edilmesi gerekiyor. Önümüzdeki seçim bir siyasi parti seçimi değil, sağ sol seçimi değil. Demokrasiden yana olanların ve tek adam rejiminden yana olanların seçimi. Vatandaş istiyorsa onu tercih etsin. Bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmesin diyen varsa Millet İttifakı burada gelsin ona oy versin. Önümüzdeki seçim demokrasi tercihi ile demokrasi karşıtının seçimidir.

MUHARREM İNCE'NİN MEMLEKET HAREKETİ

Bizim partimizin bir üyesidir. Gayet güzel, bir itirazımız yok. Türkiye'nin içindeki sorunları anlatabilir. CHP'de bölünmelere neden olabileceğini düşünmüyorum.

İHRAÇ EDİLECEK Mİ?

Bugün gazetelerden okudum, bir parti üyemiz ihraç dilekçesi vermiş. Böyle bir şey yok, söz konusu değil. Birisi dilekçe verdi hemen ihraç edelim, olmaz. Parti içinde asla kavga istemiyorum. Kavga edip partiye zarar vereni partiden ayıracağım.