Kılıçdaroğlu’ndan muhtarlara bütçe talebi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadın muhtarlara seslenerek, "Bütüncül bir muhtarlık kanununu çıktığı zaman bütçesi olacak, bütçenin yasaya uygun harcanıp harcanmadığı denetlenecek" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan muhtarlara bütçe talebi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Çankaya ilçesinde kadın muhtarlara seslendi.

Kılıçdaroğlu “Bizim bütüncül bir muhtarlık kanununa ihtiyacımız var 82 kanunda 354 maddede muhtarlık adı geçiyor. Muhtar eline kanunu aldığında görevi nedir, yetkisi nedir, bütün bunların olacağı bütüncül bir kanun. Bu kanun taslağı hazırlandı ve bazı muhtarlara gönderildi. Birleşik oy pusulası niye sizde yok? Küçük kağıtlara yazılıyor, bir de rakip muhtar varsa kağıtları cebine koyuyor, giden kişi de muhtara oy veremiyor. Buna ben itiraz ediyoruz, siz de itiraz edeceksiniz” diye konuştu.

"EMLAK VERGİSİNDEN MUHTARLARA BÜTÇE VERİLSİN"

Muhtarların bir bütçesi olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Köy tüzel kişiliklerinin yeniden sağlanması lazım. Siz daha çok kentlerde seçimleri kazanan muhtarlarsınız ama köy tüzel kişilikleri kaldırıldı, köyler mahalle oldu. Köylerin tüzel kişiliklerinin yeniden kazandırılması lazım. Muhtarlık bütçesi oluşması lazım. Belediyelerin, evlerin bütçesi var ama muhtarların neden yok? Bir kişi üniversiteyi kazandığı zaman sizden yardım isteyince ya cebinizden para veriyorsunuz ya da zengin birinden yardım istiyorsunuz. İyi de parayı nereden bulacağız? Çok basit. Emlak vergisini belediye topluyor. Emlak vergisinin toplandığı belediyede muhtar da var. Emlak vergisinin bir kısmını belediyeye aktarırsınız, bir kısmı muhtarlara gider. O zaman muhtarların da bütçesi olur. Bütüncül bir muhtarlık kanununu çıktığı zaman bütçesi olacak, bütçenin yasaya uygun harcanıp harcanmadığı denetlenecek.