Kılıçdaroğlu’ndan ‘S-400’ eleştirisi: İttifak dışında yaparsanız sorun çıkar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımını “Kime karşı kullanacağız” diyerek eleştirdi. Kılıçdaroğlu, NATO'ya işaret ederek, “Siz ittifakın dışında farklı bir savunma sanayine girerseniz o zaman sorun çıkar, çıkıyor” ifadelerini kullandı.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendi ofisinde bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, İngiltere merkezli yayın kuruluşu olan BBC Türkçe muhabirinin sorduğu S-400 alımı sorusuna, “Kime karşı kullanacağız” diyerek cevap verdi.

‘İTTİFAK SIŞINDA FARKLI BİR SAVUNMA SANAYİNE GİRERSENİZ…’

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Siz devlet olarak bir ittifak içinde yer alıyorsanız o ittifakın öngördüğü kuralları, ben de kendi ülkemde uygulayacağım diye imza atmışsanız, yani söz vermişseniz, devletin namusu olarak söz vermişseniz o ittifakın dışında farklı arayışlara girmek doğru değildir. Etik olarak değildir. Siz NATO ittifakı içindesiniz gayet güzel, savunma sanayimizi de bunun üzerine inşa etmişsiniz gayet güzel, neyse toplantılar NATO toplantıları yapılır vs o toplantılara katılırsınız, toplantıda oy kararları oy birliği ile alınır vs siz ittifakın dışında farklı bir savunma sanayine girerseniz o zaman sorun çıkar, çıkıyor.

KİME KARŞI KULLANACAKSINIZ?

Nitekim gittiler S-400 aldılar. Şu soruyu sordum, kime karşı kullanacaksınız? Yunanistan’a karşı mı kullanacaksınız? NATO ittifakı içinde. Suriye’ye karşı mı kullanacaksınız? Orası da çok daha güçlü Ruslar var. İran’a karşı mı kullanacaksınız? Kasr-ı Şirin’den bu yana aramızda hiçbir sorun çıkmamış. E kime karşı kullanacaksınız? Rusya’ya karşı mı kullanacaksınız? Zaten silahı size veren o. Niye aldınız, neyin bedeli olarak aldınız, neyin bedelini ödediniz? Bu sorunun yanıtını şu ana kadar almış değiliz.”

Kılıçdaroğlu’ndan ‘S-400’ eleştirisi: İttifak dışında yaparsanız sorun çıkar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

21 Yorum

 1. sahibinin sesi…

 2. Ittifakin türkiyeyi düsman yerine koydugu mesela dogu akdenizde gaz konusunda problemin simdi Türkiye ile AB arasinda oldugu ve silah milah vermedigi, hatta ambargo uyguladigi, S-400 den önce bile Türkiyeyi ortada biraktigindan belli ki haberi yok. Türkiyenin Natodan cikmasi gerektigini söylecegine nato ya bagimli kalalim diyor iyi mi. Deniz Gezmis simdi yasasa ne derdi buna?

  • Deniz Gezmiş gibi asil adamların gözünün içine dahi bakamazdı! Dört büklüm olurdu bu konuda. CHP de değil siyaset muhasebecilik bile yapamazdı

 3. Biri kılıçtaroğluna niye bu fuzelerin alindigini hatirlatsin. Ayrica yunanistan alinca sorun yokda, niye Türkiye alinca zoruna gitti onuda anlamak zor.

 4. Diyecemkime karşı kullanacağız da yayınlamayacaklar!

  • Bu bilgisizlik herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmıyorsa eğer bu konuda kendisini geliştirmesi için 84 yaşındaki ilkokul mezunu Babamdan danışmanlık hizmeti almasını önerebilirim.

 5. Sana bu sorulari sorduranlara karsi kullanilacak sanirim. Bu ülke hic bir döneminde simdiki kadar kisir kalmamisti. Ülke Adam yetistiremiyor. La Yunanistan onca ucagi, onca silahi kime karsi kullanacak? Fransa taa nerelerden kalkip gelip Ege ve Akdenizde kimin basina bela kesiliyor? 15 Temmuzda ne oldu? Suriye neden parcalandi? Irak niye bu halde? Biz bunlarla ayni ittifakta degil miyiz? Biz bir beladan kurtulalim derken, belanin püsküllüsü iktidara talip olmus geliyor. Allah bu ülkeyi sizin gibilerden saklasin. Kendi basinizi yiyin.

 6. Amerikn pentagon sözcüsü kk senin sahibine karşı kullanılacak. Nasıl iha sihalar senin hdpkklı yoldaşlarına karşı kullanılıyorsa s400 de öyle. Ulam buna ihanet denir devletin aldığı karara düşmanlık denir.

 7. 19 Ağustos 2022, 19:49

  Bundan sınıf başkanı bile olmaz!

 8. 19 Ağustos 2022, 21:24

  Ya Şunu bırakın artık. Rus silahı, Rus sistemi de Rus silahını, sistemini yani uçaklarını vurabilir. Ukrayna’nın elindeki Rus silahları Rusya’yı vuruyor. Azerbaycan’ın elindeki Rus silahları Ermenistan’ın elindeki Rus silahlarını vuruyor.

 9. 19 Ağustos 2022, 21:42

  Bu mantıkla Amerika”dan da silah almaya gerek yok. Komşularımızı buna ikna edebiliyorsa ne ala.

 10. Kendini ychp koltuğuna oturtanlara diyet borcunu ödüyor.

 11. Bir insan bu kadar mı yavan konuşur. Vay Avanak Avni vay.

 12. 19 Ağustos 2022, 23:45

  bu şekilde konuşarak kendi topuğuna sıkıyor. sonra niye %18 oy aldım diye gezersin. yunanistanı güney amerikada fln mı zannediyor bu amca acaba.

 13. 20 Ağustos 2022, 00:18

  Çevremizde saydıkların dışında bir tehlike yok mu? Türkiye’yi yönetmeye talipsin ama hiç bir şeyden haberin yok. Suriye’de, Akdeniz’de, Yunanistan’da ABD yok mu, Fransa yok mu? Etrafında bir tane askeri konularda uzman danışmanın yok mu? Yazık, çok yazık.

 14. S-400 yetmez S-500 olmalı hemde teknoloji transferi ile..
  Fakat göbegden bağlı olanlar anlamaz..

 15. belli ki Amerika’ya yaranmak istiyor ama bu demecle ne kadar oy kaybettigini belki sonunda anlar.

 16. benim gibi kemalist bir seçmeni chp ye oy vermdirmemeye
  ant mı içtin be kılıçtaroğlu !!
  endişelenme bu zihniyetinizle zaten oy alamıyacaksınız.
  istediğinizde bu aslında !

 17. “Kime karşı kullanacağız” ne demek ? Bunlar savunma silahları. Kim saldırırsa ona karşı kullanılacak. S400 ün ne olduğunu bilmeyen adam başkan adayı olacak!!!

 18. Mantığa bak, kasr-ı şirin anlaşmasından beri İran ile sorun çıkmamış diyor. İran füze teknolojisi ve adeti olarak bizden önde durumda. NATO’daki sözde müttefiklerimizi saymıyorum bile. Bir devlet en kötü senaryoyu dikkate alarak silahlanır.

 19. 20 Ağustos 2022, 15:36

  Anlaşılan o ki Kılıçdaroğlu ve 6 lı masaya oy veremiyeceğiz.
  Göbeği NATO ile bağlı.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!