Kılıçdaroğlu’ndan ‘siyasi ayak’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’na ilişkin açıklamalarda bulundu. 'Devletin en mahrem yerlerine FETÖ’nün elemanlarını yerleştirenlere FETÖ’nün siyasi ayağı diyoruz' diyen Kılıçdaroğlu, 'Devleti terör örgütüne teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan'dır' ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu’ndan ‘siyasi ayak’ açıklaması

#CANLI CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM grup toplantısında konuşuyor

Demirören Haber Ajansı paylaştı: 11 Şubat 2020 Salı

 

İşte Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

‘FETÖ’nün siyasi ayağını açıklayacağım’ dedim. Burada tek tek Bilal’e anlatır gibi anlatacağım:

Bir terör örgütü devletin kılcal damarlarına nasıl sızar? FETÖ terör örgütünü devletin tüm kılcal damarlarına kim, nasıl yerleştirdi? Kim bu siyasi ayak? FETÖ’yü bu kadar güçlendiren kimlerdir?

Devletin en mahrem yerlerine FETÖ’nün elemanlarını yerleştirenlere FETÖ’nün siyasi ayağı diyoruz. Bunu neden söylüyorum, çünkü bu yetkiyi ancak belli kişiler ve kurumlar kullanabilir. Devletin kılcal damarlarına en hassas noktalarına FETÖ’nün elemanlarını yerleştirenlere siyasi ayak denir. Bu kadar açık, bukadar net. İktidardaki parti madem yasalara göre tek yetkili, FETÖ’yü devletin kılcal damarlarına yerleştirirken, ‘Ben bunların dürüst olduklarını zannediyorum. Ben bunların terör örgütü olduğunu bilmiyordum’ diyebilir mi? Devleti yöneten hiçbir yönetici ‘benim haberim yoktu’ diyemez. Neden izlerler? Devlet bakidir, devleti yöneten siyasi iktidar ise geçicidir. Devleti baki kılan devletteki liyakat sistemidir. Devletin bürokrasisi devletin hafızasıdır. Her türlü istihbarat bilgisi devletin arşivinde vardır ve devleti yöneten siyasi otoriteye bu istihbarat bilgileri belli dönem ve zaman aralıklarıyla bildirilir.

FETÖ’nün faaliyetleri devlet tarafından izleniyor muydu?

Evet izleniyordu. Eskiden beri izleniyordu. 3 Nisan 1991 tarihli MİT raporu, Fetullah Gülen hareketinin CİA ile olan bağlantısını 1991 yılında bu ülkenin namuslu bürokratları saptamış ve rapor haline dönüştürmüşler. MİT FETÖ ile ilgili istihbaratı düzenli topluyordu.

FETÖ’nün bir terör örgütü olduğuna dair bir tespit yapıldı mı?

Milli Güvenlik Kurulu’nda 25 Ağustos 2004 tarihinde bir karar alındı. O kararın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Fetullah Gülen hareketinin tehlikeli olduğunu hükümete bildirdiler.

‘TÜM RİSKİ ERDOĞAN ÜSTLENDİ’

MGK karar alıyor Gülen hareketi tehlikelidir diye. Derhal içerideki ve dışarıdaki faaliyetleri ile ilgili gerekli önlemleri alın diyor. Kime diyor? Dönemin hükümetine. Kararın altında da imzası var dönemin Başbakanı Erdoğan’ın.

MGK kararına karşı dönemin hükümeti ne yaptı?

MGK’da alınan karar metni Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılmadı ve hiçbir işlem yapılmadı. Kimseye haber verilmedi. Tüm riski hükümet adına Erdoğan üstlendi. Peki, FETÖ’nün siyasi ayağı kim?

Vicdanı olanlar adına soruyorum, 15 Temmuz’da şehit olanlar adına soruyorum, 15 Temmuz’da gazi olanlar adına soruyorum, bu memleketi sevenler adına soruyorum, FETÖ’nün siyasi ayağı kim? Nasıl bağıracağını biliyorum. İstediğin kadar bağır, ben bu millete doğruları sonuna kadar söyleyeceğim.

Erdoğan, 3 Ağustos 2016’da “FETÖ ile bir ortak yanımız vardı. Aynı menzile farklı yollardan giden bir yapı olarak ördük. Bambaşka niyetlerinin, sinsi planların örtüsü olduğunu görmedik, göremedik” diyor. Yalan söylüyor! 2004 yılında sana söylediler. Milli Güvenlik Kurulu kararını inkar ediyor.

Bu kişi biliyorsunuz Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanıdır. Bu kişinin Türkiye’nin bekası diye bir sorunu yoktur.

MGK kararına rağmen FETÖ devletin kılcal damarlarına yerleştirilmeye devam etti mi?

Evet bu güzelim ülkeye ihanet etmeye devam ettiler. Devletin en kritik kurumlarına FETÖ’nün elemanlarını bir bir yerleştirmeye devam ettiler.

KİTLE ATAMASIYLA YARGI FETÖ’NÜN ELİNE GEÇTİ

FETÖ’nün talepleri için parlamento araç olarak kullanıldı. TBMM FETÖ’nün taleplerini yerine getirmek için araç olarak kullanıldı. Yasa ile kitleler halinde atamaların, FETÖ unsurlarının devletin kılcal damarlarına yerleştirilmesinin yolu açıldı.

FETÖ’nün isteği ile KHK yetkisi alındı. Danıştay ve Yargıtay Başkanlığı için 8 yıllık görev yapma zorunluluğunu dört yıla indirdiler. Çünkü aşağıda kendi adamları bekliyordu. Kitle ataması ile yargı FETÖ’nün eline geçti. Bu kanunu kim getirdi?

BAHÇELİ’YE: ÜLKEYE BAĞLILIĞI BAŞKA BİR PARTİ ÜZERİNDEN YAPIYORSANIZ…

Erdoğan’a ve AK Parti’ye destek veren partinin liderine de sormak isterim. Bir insanın en temel özelliği ülkesine koşulsuz bağlı olmaktır. Ülkeye bağlılığı başka bir partinin üzerinden yapıyorsanız kusura bakmayın sizin milliyetçiliğiniz her ortamda tartışılır.

‘DEVLETİ FETÖ’YE TESLİM EDEN KİŞİNİN ADI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DIR’

Toplu FETÖ’cü yerleştirme orduda da oldu, üstelik 17-25 büyük rüşvet operasyonundan sonra da oldu. Generalliğe yükselmek için bekleme sürelerini düşürdüler.

FETÖ’nün önünü açan siyasi otorite FETÖ’nün siyasi ayağıdır. Devleti FETÖ’ye teslim eden kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır.

‘HORTUMUN TAMAMI DOĞRUDUR’

17-25 Aralık’ta ortaya çıkan yolsuzluk belgelerinin tamamı doğrudur. Hortumun tamamı doğrudur, alınan paraların tamamı doğrudur. Şimdi kalkmış benim avukatımı FETÖ’cülükten içeri atmaya çalışıyor. Sanıyorlar ki bize geri adım attıracaklar. Asla geri adım atmak bizim kitabımızda yoktur.

Bir sürü pislik saçılmış, çıkan kokudan burnumuzu tutuyoruz. Kul hakkı yemeye tanık oldu dünya, o hâlâ nasıl barışırım diye Fehmi Koru’yu aracı yapıp FETÖ elebaşına gönderiyor. Niye? Ortaya çıkmasını istemediği daha çok pislik var diye.

Devletin kozmik odasını, yani devletin namusunu FETÖ unsurlarına kim açtı?

Devletin bütün sırrı orda. Bir kişinin talimatı ile açıldı; Recep Tayyip Erdoğan. Devletin namusunu terör unsurlarına açan FETÖ’nün siyasi ayağıdır.