Kılıçdaroğlu'ndan 'terörist cenazesine katılan CHP'liler' açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu, PKK cenazesine katılan milletvekilleri ve parti yöneticilerine ilişkin soruya "Hiçbir teröristin cenaze törenine arkadaşların katılmasını asla doğru bulmam" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan 'terörist cenazesine katılan CHP'liler' açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal'ı makamında ziyaret etti. Liderler, 1 saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

‘DOSTLARIMIZLA BERABER BU ÜLKEYE DEMOKRASİYİ GETİRECEĞİZ’

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından televizyon kanalına, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın katıldığı programdaki Türk ordusuna yönelik sözleri nedeniyle verilen cezayı anımsatarak, şunları söyledi:

"Bir televizyon kanalına RTÜK tarafından ağır yaptırımların uygulanmasını demokrasi açısından asla kabul etmiyoruz. Eğer siz bağımsız bir yayın organını, özgür bir yayın organını, yasalara aykırı olarak en ağır şekilde cezalandırırsanız bu doğru değildir, doğru olmaz. Dünyaya 'Bizde demokrasi vardır' algısını yerleştiremezsin. Tam tersine baskıcı, otoriter bir yönetimin olduğu algısını güçlendirmiş olursunuz. Medyanın özgür olması lazım ama benim gördüğüm kadarıyla sözünü ettikleri hukuk reformu bu galiba. Yasaları beğenmedikleri medya organları üzerinde acımasızca uygulamak. Bürokratlar aracılığı ile uygulamak ama ne yaparlarsa yapsınlar; bu ülkeye demokrasiyi getirmeye kararlıyız. 83 milyon vatandaşıma ifade edeyim; özellikle AK Parti’ye oy veren kardeşlerime ifade edeyim: Ne yaparlarsa yapsınlar, güzel Türkiye'mize huzuru ve demokrasiyi getirmeye kararlıyız. Dostlarımızla beraber, arkadaşlarımızla beraber biz bu güzel ülkeye demokrasiyi getireceğiz." 

'NİYE ULAŞAMADILAR?'

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin "Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta 'Bu ülkede Kürt sorunu yoktur' ifadelerini kullandı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'a göre zaten Türkiye’de hiç sorun yok ki. Hangi sorun var Türkiye’de? Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre kahvecinin sorunu yok, esnafın sorunu yok, sanayicinin sorunu yok. Akdeniz’de gemimiz basıldı, 5 saat cevap alamadılar. Ben şu soruma hala cevap alamadım; gemimizde arama yapılırken bildiriyorlar, 5 saat Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden haber alınamıyor. Niye ulaşamadılar? 4 saat ulaşamıyorlar, 5’inci saatte ise Roma Büyükelçisi'ni arıyorlar; 'Biz bu Türkiye’yi arıyoruz, kimse çıkmıyor telefona, biz gemide arama yapacağız, kuralımız budur; ne diyorsunuz?' diye. Roma Büyükelçisi de ulaşamıyor. Çünkü her şey bir kişiye bağlanmış vaziyette."

'HİÇBİR TERÖRİSTİN CENAZE TÖRENİNE ARKADAŞLARIN KATILMASINI DOĞRU BULMAM'

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na PKK cenazesine katılan milletvekilleri ve parti yöneticileri de soruldu. Ulusal Kanal muhabirinin Dün Kayseri’de "Hiçbir teröristin cenaze törenine, asla ve asla hiçbir siyasi partinin yöneticisinin, milletvekilinin, il başkanının, ilçe başkanının katılmasını doğru bulmam” dediniz. Ama 21 Kasım 2015’te terörist Aziz Güler'in cenazesine CHP milletvekilleri Gamze Akkuş İlgezdi ve Sezgin Tanrıkulu katıldı. Siz cenazedeki fotoğrafların fotomontaj olduğunu söylediniz. Ancak Tanrıkulu bir televizyon yayınında fotoğrafın doğru olduğunu kendisi beyan etti. Bu isimlerden biri başdanışmanınız diğeri ise genel başkan yardımcısı. Ne söylersiniz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, İlgezdi ve Tanrıkulu’nun ismini anmadan şu yanıtı verdi:

"Hiçbir teröristin cenaze törenine arkadaşların katılmasını asla doğru bulmam, hiç kimsenin. Hiçbir milletvekilinin katılmasını doğru bulmam. Her zaman her yerde bunu söylerim. Terörist, insanlık suçu işler. Teröriste karşı bütün siyasi partilerin ortak tavır takınması gerektiğine inanırım. Terör konusunda en büyük acıyı çeken Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin terörden arınması lazım, terörü yok etmesi lazım, terörle mücadele etmesi lazım. Teröre karşı verdiğimiz binlerce şehidimiz var. Bütün şehitlerimizi de saygıyla anmamız lazım.

Tabii şehitlerin parasına el koyan siyasi iktidarı da unutmamak lazım. 15 Temmuz şehitlerinin paralarına yine Beşiktaş'ta 40’ı polis olmak üzere 47 şehidimizin parasına el koyan siyasi iktidarı da sizin sorgulamanız lazım. Bu soruyu da lütfen Sayın Erdoğan da sorun. Deyin ki 'Kılıçdaroğlu şu soruyu Erdoğan'a sorar mısınız diye bana söyledi, ben onun adına bu soruyu size sormak zorundayım. Çünkü ben bağımsız bir gazeteciyim.'"