Kılıçdaroğlu’ndan yeni 'adaylık' açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen gün yaptığı adaylık çıkışına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu “Bu benim tek başıma karar verebileceğim bir konu değil. Millet İttifakı var. Aday olup olmamaya birlikte karar veririz.” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan yeni 'adaylık' açıklaması

Kılıçdaroğlu'nun, TBMM Genel Kurulu'nda konuşurken, AKP sıralarından “Cumhurbaşkanı adayı ol” sözlerine “Benim aday olup olmayacağımı size kim söyledi” demesi Ankara'yı hareketlendirdi. Kılıçdaroğlu'nun aday olup olmayacağını tartışılıyor. 

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

'MİLLET İTTİFAKI VAR'

“Cumhurbaşkanlığı adaylığı tek başıma karar vereceğim konu değil, bir Millet İttifakı var. Aday olup olmamaya birlikte karar veririz. İttifak ortaklarıyla konuşmadan adaylığımı açıklamam diğer partilere saygısızlık olur. Şu aşamada adaylık konusu gündemde değil. AKP sıralarından sordular, ben de onu söyledim. Aday olup olmayacağıma partimiz, vekillerimiz ve Millet İttifakı karar verir. Çünkü birlikte hareket ediyoruz.”

'ÖNEMLİ OLAN...'

“Cumhurbaşkanlığı için bir aday mı çıkacak, yoksa partiler ayrı ayrı mı aday çıkaracak bunları zamanı gelince konuşuruz. Üzerinde durulması gereken nokta geliştirilmiş parlamenter sisteme geçecek miyiz? Tüm arayışımız onun üzerine. Biz kişilerin ikbalini değil, ülkemizin geleceğini düşünüyoruz. AKP'li vekillerin anlamadığı bu. Onlar kişilerin ikbali için siyaset yapıyor. Cumhurbaşkanı'nın Ali ya da Veli olması çok önemli değil. Önemli olan parlamenter sisteme geçişteki ortak iradedir.”