Kılıçdaroğlu’nun ‘cumhurbaşkanı’ tanımına Saadet liderinden destek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’ndan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ‘Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı, nefsini terbiye etmiş olmalı’ şeklindeki sözlerine destek geldi. Karamollaoğlu, ‘Bu tanımlamayı kim, nasıl reddedecek? İktidarda bulunan arkadaşlarımızın bu ifadeye 'Amin' demeleri icap eder’ dedi.

Kılıçdaroğlu’nun ‘cumhurbaşkanı’ tanımına Saadet liderinden destek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, TV5’te 'Bayram Sohbeti' programında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı kriterlerini 'adalet, şeffaflık, denetlenebilirlik ve güzel ahlak' olarak sıralayan Karamollaoğlu "Bizim parti liderleri olarak birbirimizle kavga etmeden, hakaret etmeden konuşabilmemizdir bir numaralı mesele. Siz kutuplaştırır, karşınızdaki insanı tahkir ederseniz; ülkede barışı önce siz zedeliyorsunuz manasına gelir" ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

"Adaletin üzerinde kimse olamaz. 'Falancaların adaleti olmaz.' Ne demek bu. Sen başka adamı mahkum ediyorsun, sonra diyorsun ki adalet. Böyle bir adalet anlayışı olmaz. Adaleti bağımsız hakimler sağlar ve usulüne göre çıkarılmış hükümler, kanunlarla sağlanır adalet. Bir kişiye layüsel yetkiler verirseniz orada adalet de huzur da olmaz. İkincisi fikir ve inanç özgürlüğüdür. Bir ülkede fikir ve inanç özgürlüğü en zor şartlarda bile sağlanmazsa o ülkede baskı var demektir... Bu inanç hürriyeti, hürriyetlerin temelidir. Ondan sonra da bunları koruyabilmek, teminat altına alabilmek için adalet gerekir.

‘LİYAKATA ÖNEM VERMEZSENİZ VATANDAŞ SİZDEN SORAR’

Ondan sonra da diğer hususlar gelir. Siz devleti iyi yönetmek istiyorsanız, liyakata önem vereceksiniz. Vermezseniz başınıza taş düşer. Çünkü siz liyakata önem vermezseniz beceriksizliğinizi vatandaş sizden sorar. Geçinemiyor, sıkıntıya düşmüş. Sizin tayin ettiğiniz insanlar ülkeyi bu noktaya getirmiş, çözememişler ki. Üçüncüsü; şeffaflık. Yönetimde bulunanlar şeffaf olacak.

‘BOĞAZİÇİ REKTÖRÜNÜN DEĞİŞMESİ ÖNEMLİ BİR KARAR’

Son zamanlarda ben Sayın Cumhurbaşkanı'nın da bu istikamette bir gelişme olduğunu hissediyorum. Mesela geçenlerde Boğaziçi Rektörü'nün değişmesi bana göre önemli bir karar. Dördüncüsü de denetlemedir. Şeffaflık, denetleme olmadan şeffaf sayılmaz ki. Onun için de bu denetleme mekanizmasının hem toplum tarafından hem de resmi merciler tarafından yapılması gerekir. Bunları da yapmak için güzel ahlaka sahip olmak gerekir."

'KILIÇDAROĞLU'NU TEBRİK EDİYORUM'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Millet ittifakının adayı; nefsini terbiye etmiş, yetkiyi alınca yozlaşmayacak bir aday olmalı" sözlerini de değerlendiren Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

"Yani burada Sayın Kılıçdaroğlu bir bakıma benim sıraladığım maddelerin özetini yapmış. Nefsine hakim olacak, 'Her şeyi ben bilirim' demeyecek. Şimdi, Sayın Kılıçdaroğlu'nun yapmış olduğu bu tanımlamayı kim, nasıl reddedecek? Efendim bunu söylüyor ama inanmıyor. Nereden biliyorsunuz? O zaman siz de söyleyin. Bir yerde bu kıstaslar olmazsa itiraz edilebilir. Ben, Sayın Kılıçdaroğlu'nu tebrik ediyorum bu yönü ile. Bir siyasinin bunu söylemesi erdemdir. Efendim, söyler de yapmaz. Yok, onu göreceksin, ama bir cumhurbaşkanı adayı ararken işte bu kıstaslarda aramak mecburiyetindeyiz. Onu nasıl bulacağız?

‘İKTİDARDAKİLERİN ‘AMİN’ DEMELERİ İCAP EDER’

Elbette bu şahsın bugüne kadarki hayatına bakacağız; böyle mi davranmış hayatında? İster siyasetin içinde olsun ister siyasetin dışında olsun. Ticarette kimseyi dolandırmış mı? Bir yerde sözüne sadık kalmamış mı? Kendi temsil ettiği topluma bir yerde ihanet etmiş mi, etmemiş mi? Benim kanaatim; iktidarda bulunan arkadaşlarımız, Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu ifadesine 'Amin' demeleri icap eder. Onun için; burada bizim, bütün önyargılarımızı bir tarafa bırakıp, 'Bu ülkeyi kim, nasıl yönetmeli?' dediğimiz zaman, belirleyeceğimiz kriterler bunlar olmalı."