Kılıçdaroğlu'nun miting hamlesi... İmamoğlu ve Yavaş neden çağrılmadı?

CHP'nin Mersin mitinginde Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı davet etmedi ancak sahneye diğer belediye başkanlarıyla çıktı. Manzara CHP içindeki 'kavga' tartışmalarını tekrar alevlendirdi.

Kılıçdaroğlu'nun miting hamlesi... İmamoğlu ve Yavaş neden çağrılmadı?

CHP'nin Mersin mitingi siyasetin yeni tartışma konusu oldu. Bir yandan mitinge katılım sayısı diğer yandan davet edilen ve edilmeyen CHP'liler... Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı mitinge çağırmayan Kılıçdaroğlu, diğer belediye başkanlarıyla poz vermeyi tercih etti.

CHP liderinin tercihinin parti içinde yeni tartışmaların kapısını araladığı görülüyor.

HaberTürk'ten Kübra Par, İmamoğlu ve Yavaş'ın davet edilmeme nedeni için, “Sebebi basit; Cumhurbaşkanı adayı tartışmasında Yavaş ve İmamoğlu anketlerde Kılıçdaroğlu’nun önünde çıkıyor. Onlar katılsaydı Kılıçdaroğlu’nun performansına gölge düşebilirdi. O yüzden çağırılmadılar” ifadelerini kullandı.

Par, CHP içinde yaşanan tartışmalara ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

“CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun hafta sonu Mersin’de yaptığı miting iki açıdan konuşuldu. Bir; toplanan kalabalığın büyüklüğü. İki; Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın davet edilmemiş olması.

Hatta ikincisi birincisinden çok daha dikkat çekiciydi.

Peki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Şeçer davet edildi de İmamoğlu ve Yavaş neden edilmedi?

Sebebi basit; Cumhurbaşkanı adayı tartışmasında Yavaş ve İmamoğlu anketlerde Kılıçdaroğlu’nun önünde çıkıyor. Onlar katılsaydı Kılıçdaroğlu’nun performansına gölge düşebilirdi. O yüzden çağırılmadılar.

İyi ama o halde diğer belediye başkanları ile neden poz verdi CHP Lideri?

Onlar sahneye hep birlikte çıkmasaydı, Yavaş ve İmamoğlu’nun yokluğu bu derece dikkat çekmeyecekti.

Diyebilirsiniz ki: "Kemal Bey bunu bilerek yaptı. İki isme de 'Yerinizi bilin' mesajı vermek istedi."

Öyle olsa bile sonuçta bu durumdan kim zararlı çıktı?

Bu mesele olmasaydı şimdi CHP içindeki bölünmeleri değil ekonominin durumunu ve Kılıçdaroğlu’nun verdiği mesajları konuşuyor olurduk.

Şimdi en az 1 hafta “İmamoğlu ve Yavaş niye yoktu?” diye konuşulacak.

Hadi çağırmak işinize gelmedi diyelim, diğer başkanları göze sokup “CHP içinde kavga mı var?" tartışmasını neden büyütüyorsunuz?

Sonra bir de dönüp "Ülkenin asıl gündemi dururken CHP'nin adayını konuşuyorsunuz" diye medyaya kızıyorsunuz...”