Kim bu ‘Köroğlu Türkleri’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, Libya'da yaklaşık bir milyon Köroğlu Türkünün etnik temizlik riskiyle karşı karşıya kaldığını söyleyerek 'Libya'da Barbarosların, Turgut Reislerin torunları olan ve sayıları 1 milyonu aşan Osmanlı bakiyesi Köroğlu Türkleri var.' demişti. Söz edilen bu unutulmuş Türklerin kim olduğunu Euronews inceledi.

Kim bu ‘Köroğlu Türkleri’

Euronews’ten Fatih Yetim’in haberine göre, tarihi kaynaklarda geçen adıyla “Kuloğlu” (Kouloughlis), Osmanlı döneminde sadece Libya’ya değil, Kuzey Afrika’ya (Cezayir, Tunus, Libya) gönderilen Osmanlı askerlerinin ailelerinin adı.

Bunlara Osmanlılar için savaşan Türk korsanlar da dahil ediliyor. Zamanla yerli halktan kadınlarla evlenen Osmanlı askerlerinin soyundan gelenlere verilen Kuloğlu sıfatı “Sultan’a hizmet edenlerin oğulları” anlamında kullanılıyor.

KULOĞLU AŞİRETLERİ

Bugün Libya’daki 13 aşiret kendilerini Kuloğlu olarak tanımlıyor: Yadar, al-Maqasba, al-Charaksa, al-Jahanat, al-Faratsa, al-Ramla, al-Daradfa, Ibad, al-Chawahda, al-Maqawba, Qarara, al-Zawabi ve al-Balabla aşiretleri.

Bu aşiretler 2011’de Kaddafi’nin devrilmesinde önemli rol oynadı ve bugün de Türkiye’nin bölgeye asker göndermesini destekleyen grupların başında geliyor.

2015’te bir dernek kuran Kuloğlu aşiretleri kendileri için “Köroğlu” ismini tercih ettiklerini açıkladı. Dernek kuruluş amacını bölgede “Osmanlı kültürel mirasını yaşatmak” olarak tanımlıyor.

Ancak Kuloğlu aşiretlerinin tamamı etnik olarak Türk kökene sahip değil. İçlerinde; Kürt, Arnavut, Kafkas ve Libya dışındaki Osmanlı vilayetlerinden gelen Araplar da bulunuyor.

TÜRK KÖKENLİ NÜFUS NE KADAR

Kuloğlu nüfusu ağırlıklı olarak Mısrata, Trablus, Zawiya, Derna ve Zliten ve Bingazi’de yaşıyor.

Libya’da bulunan Kuloğlu aşiretlerinin nüfusu 1936 sayımlarına göre yaklaşık 35 bin. Bu rakam o tarihteki Libya nüfusunun yüzde 4.7’sine tekabül ediyor. Bu nüfusun 25 bini Mısrata bölgesinde yaşıyordu.

Ancak Girit’tin Yunanistan toprağı olmasının ardından Türklerin Libya’ya gelmesi, ülkedeki demografik yapıyı büyük oranda etkiledi. 1971 tarihli kayıtlara göre bu rakam yaklaşık 100 bindir. Son tahminlere göre Libya’daki Türk kökenli nüfusun bir milyonu geçtiği sanılıyor (ülke nüfusu 6.6 milyon). Özellikle 500 bin nüfuslu Mısrata’da yaklaşık 300 bin Türk kökenli yaşadığı tahmin ediliyor. Bu rakama Girit’ten gelen Türkler de dahil.