Kim Ki-Duk anısına en iyi 6 film

Beyazperde 'ye sıfırdan başlayarak yaptığı denemelerle zaman içerisinde duvarları yıkan ve kişisel sinema dilini yaratan Kim Ki-Duk'un en iyi filmlerini sizler için listeledik.

Kim Ki-Duk anısına en iyi 6 film

Letonya basınında çıkan haberlere göre, ünlü Güney Koreli film yönetmeni Kim Ki-duk, Letonya ziyareti sırasında Kovid-19'a bağlı komplikasyonlar nedeniyle 59 yaşında dün yaşamını yitirdi.Sıra dışı ve kendine has tarzı ile Kim Ki-duk'un anısına en iyi filmlerini sizler için listeledik.

İNSAN, UZAY, ZAMAN VE İNSAN

Farklı kesimden insanların oluşturduğu bir grup, eski bir savaş gemisinde denize açılır: Bir senatör ve oğlu, yeni evli bir çift, gizemli bir ihtiyar, bir grup seks işçisi ve bir haydut çetesi. Koreli yönetmen Kim Ki-Duk’un yalıtılmış bir mekâna kapattığı karakterler kısa sürede insanlıktan çıkarlar

Kore yarımadasının bölünmesine gerçekçi ve dolaysız bir bakışla yaklaşan filmde Kuzey Koreli bir balıkçı, teknesinin motoru bozulunca kendisini Güney Kore’de bulur. Zorlu bir sorgu sürecinin ardından nihayet Kuzey Kore’ye geri gönderilir.

İLKBAHAR,YAZ,SONBAHAR,KIŞ

Mevsimler ve doğanın o kusursuz çağrısı, yarattığı teslimiyet arzusu belki de başka hiçbir şeyde benzeri olmayan…Yüzen bir ev ki doğaya dair ne varsa muhteşem olan onu çevrelerken o göl ortasında yüzmekte. Yaşlıca bir rahip ve kendisine refakat eden diğer genç-çocuk rahip adayı.Yaşlı rahip, ona her şeyi bilgelikle ama bir o kadar da doğal bir akış içinde öğretir. Bu şekilde geçip giden mevsimler ile büyüyen çocuğun geçirdiği evrim, son derece doğal bir ahenk içinde ilerlerken sıra artık büyümüş olan çocuğun öğrendiklerini gerçek hayata nasıl yansıtacağını görmeye gelir. Ufak yaştan beri öğretilen erdemlere rağmen asıl öğretimin hayatın kendisi tarafından yapıldığının farkında olan bilge rahip için ise bekleme ve görme zamanıdır. Gerçek bir görsel şölen olarak beyazperdeye yansıyan ve gösterildiği bütün festivallerde büyük beğeni ile karşılanan bir film.

ACI

Kimsesiz büyüyen ve hayata karşı acıması olmayan bir adamın hayatını konu alıyor. Tefeciler için çalışan ve "tahsilata giden her yol mubahtır" ilkesiyle davranan adına Gang Do'nun kaybedecek hiçbir şeyi yoktur; bu yüzden de zalimliğinin zirvesindedir. Fakat bir gün annesi olduğunu söyleyen bir kadın karşısına çıkacak ve yaşamını yeniden sorgulamasına neden olacaktır. Gang Do kadına başta inanmasa da, sonrasında sakladığı dehşet dolu sırları öğrenecektir...

MOEBIUS

Bir kadın kocasının kendisini aldatmasından dolayı çok hırslanır ve içinde düşmanlık besler. İntikam hırsı ise oğlunda ölümcül bir yaraya neden olur ve kadın suçluluk duygusunu kaldıramayarak ortadan kaybolur. Baba ise bunalıma giren oğlunun artık iyileşemeyeceğini anlar ve o da farklı bir suçluluk duygusuyla hayatını tamamen oğluna adar. Zaman yaralara ilaç olurken, annenin eve beklenmedik geri dönüşü ailenin de tepetaklak olmasına neden olacaktır...

BOŞ EV

Tae-suk, motorsikletine atlayıp yollara düşen ve karşılaştığı boş apartman dairelerinde kendine başka hayatlar yaratan yalnız bir adamdır. Tatil gibi çeşitli nedenlerden ötürü evlerinden bir süre ayrı kalan insanları takip eden Tae-suk, onların bıraktığı boş evlere girip bir süreliğine burada misafir olmaktadır, bunun karşılığında ise kendince çalışmayan ev aletlerini tamir ederek borcunu ödemektedir. Bu ziyaretlerinden biri sırasında evde yalnız olmadığını fark eder...Uzakdoğu sinemasının en yetkin isimlerinden biri olan imzalı film yönetmenin en önemli yapıtlarından biri.