Kimi oyuncağını, kimi kumbarasını yolladı… Giden mektuplarsa duygulandırdı

Altındağ Belediyesi’nin ve İzmit Belediyesi'nin başlattığı yardım seferberliği duygu dolu anlara sahne oldu. Kimi çocuklar oyuncaklarını yollarken, kimileri ise kumbarasını afetzedelere yolladı. Yakın zaman önce annesini kaybeden bir vatandaşın battaniye yardımı yaparken yolladığı mektup hüzünlendirdi.

Kimi oyuncağını, kimi kumbarasını yolladı… Giden mektuplarsa duygulandırdı

Geçtiğimiz Cuma günü Elazığ’da meydana gelen depremin ardından harekete geçen Altındağ Belediye, Altındağ genelinde depremzede vatandaşlara ulaştırılmak üzere yardım kampanyası başlattı. Kampanyanın başlamasıyla Altındağ Belediyesi Altın Masa Çağrı Merkezi’nin hatları adeta kilitlenirken, ekipler belediyeye gelemeyecek durumda olan vatandaşların da evine giderek yardım edeceği ürünleri topladı.

KUMBARADAKİ PARA AFAD’A

Elazığ ve Malatya’daki depremzedeler için adeta seferber olan Altındağlılar, gönderdikleri yardımlarla da duygulandırdı. Karapürçek Spor Salonu’nda toplanan ürünler ekiplerce kategori kategori ayrılırken bir vatandaşın bebek kıyafetleri ile birlikte para biriktirdiği kumbarasını yollaması duygulandırdı. Kumbaranın içerisinden çıkan 72 TL 30 Kuruş ise ekiplerce AFAD’ın hesabına yatırıldı.

HÜZÜNLENDİREN MEKTUP

Öte yandan annesini kaybeden bir vatandaşın yardımda bulunduğu battaniye ile yolladığı mektup da hüzünlendirdi. Annesini 20 gün önce kaybettiğini ifade eden yardımsever, “20 gün önce annemi kaybettim. Onun sıcaklığını hissedemiyorum ben şu an ama bu battaniyeler ile belki oradaki anne ve çocuklar ısınır. Kalbimiz sizinle. Geçmiş olsun.” temennilerinde bulundu. Ayrıca yardımlar arasında yer alan yüzlerce duygusal mektup, deprem bölgesine gönderilmek üzere paketlendi.

ÇOCUKLAR OYUNCAKLARINI YOLLADI

Altındağlı çocuklar, Elazığ ve Malatya’daki çocukları da unutmadı. Minik yürekleri ile hazırladıkları yardım paketlerine oyuncaklarını koyan çocuklar, kalpleri ısıttı. Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezi Üyesi 14 yaşındaki Muhammed Yasin İpek’in annesi Hatun İpek ise kendi elleriyle yaptığı oyuncağı enkaz altından çıkarılan 2.5 yaşındaki Yüsra bebeğe gönderdi.

‘ÇOK DUYGULANDIK’

“Açılan her yardım paketiyle duygu dolu anlar yaşadık” diyen Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı, “Açılan her yardım paketinde milletimizin ne kadar büyük olduğu gördük. Halkımız adeta seferber oldu. İnşallah onların emaneti olan yardımları en kısa zamanda AFAD aracılığı ile Elazığ ve Malatya’ya ulaştıracağız. Allah herkesten razı olsun.” ifadelerini kullandı.

 

Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından, İzmit’te başlatılan yardım kampanyasında toplanan kolilerden çıkan notlar, okuyanları duygulandırdı.

İzmit Belediyesi tarafından Elazığ’daki depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı. Dün toplanmaya başlanan yardımlara halkın ilgisi yoğun olurken, bazı yardım kolilerinden çıkan notlar ise okuyanları duygulandırdı. “Sizleri en iyi biz anlarız. İzmit’ten sevgilerle”, “Aklımız, kalbimiz sizinle. Siz rahat uyumadan biz de uyumayız” ve 17 Ağustos 1999 depremini yaşadık. Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince yanınızdayız. Acınız acımızdır” gibi sözlerin bulunduğu notlar, birlikte geldikleri eşyalarla birlikte Elazığ’daki depremzedelere gönderilecek.

ÇOCUKLAR OYUNCAKLARIN ARASINA NOT YAZDI

Toplanan yardımlar hakkında açıklama yapan İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Dilek Alp, “2 gündür İzmit halkının çok yoğun bir ilgisiyle karşı karşıya kaldık. Bu kadar ilgiyi bekliyorduk ama bu kadar duygu dolu, bu kadar gözyaşlarıyla geçireceğimiz zamanlar olduğundan biz de habersizdik. Özellikle küçük çocuklarımızın yazdığı mektuplar, oyuncakların arasına, kitapların arasına iliştirdikleri mektuplar bizi çok duygusallaştırdı. Her birinin verdiği mesaj, ‘Biz de bunların hepsini yaşadık. Sizi çok iyi anlıyoruz. Benim bugün oyuncağa ihtiyacım varsa, eminim senin de ihtiyacın vardır. Ben bugün gülüyorsam, senin de gülmeye ihtiyacın vardır’ mesajıydı. Ben kendi açımdan olaya şöyle baktım, hakikaten İzmit’te iyilik virüs gibi yayılıyor. Hepimize bulaşıyor. Sevgi dilini kullanmaya başladık. Gölcük depremini çok yakından yaşayan bir kent olarak İzmit’in bu kadar duyarlı bir kent olması bizi şaşırtmamalı. İyi organize olduğumuzu düşünüyorum. Tabi ki tekrar böyle bir afet yaşamayalım, ama eğer yaşanırsa da kendimizi de test etmiş olduk” dedi.

‘ZOR BİR DÖNEM BAŞLAYACAK’

Depremin her şeyin sonu olmadığını söyleyen Kültür ve sosyal İşler Müdürü Alp, “Aslında depremi ilk yaşadığımız anda dünyanın sonunu ve her şeyin bittiğini düşünüyoruz. Ama bundan belli bir zaman sonra, geçtikten sonra fark ediyoruz ki insanoğlu o kadar kuvvetli ki her şeye dayanabiliyor. Tekrar felaketin üzerine bile bir düzen kurabiliyor. Eminim onlar da tekrar toparlayacaklar. Artılarıyla, eksileriyle hayatlarımızı hepimiz gözden geçirirken onlar bir kademe daha fazla geçirecekler. Zor bir dönem başlayacak onlar için ama geçmeyecek ya da bitmeyecek bir dönem değil. Bugün burada, 20 yıl sonra, belki o günleri tekrar anarak biz geçiriyoruz. Bu depremi daha deneyimli ve daha bilinçli olarak atlatacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.