Kimler başöğretmen olacak, maaşları ne kadar artacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Başöğretmen unvanıyla görev yapacak öğretmen maaşlarına 2 bin TL artış yapacağız.

Kimler başöğretmen olacak, maaşları ne kadar artacak?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunacaklarını belirterek, "Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize uzman öğretmenlik imkanını getiriyoruz. 10 yıllık uzman öğretmenler eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde 'başöğretmen' unvanıyla görev yapacaklar. Yine bu öğretmenlerimize ilave 1 derece verecek ayrıca maaşlarında da 2 bin lira artış yapacağız. Sözleşmeli öğretmen ve kadrolu öğretmen ayrımını ortadan kaldırıyoruz" dedi.

'JAKOBEN KESİMLERİN EN ÇOK HIŞMINA UĞRAYANLAR KADINLARIMIZ'

Beştepe'de düzenlenen 20'nci Milli Eğitim Şurası'nın açılışında konuşan Erdoğan, öğrencilere, kendi kabiliyetlerine ve isteklerine uygun dersleri seçme imkanı getirdiklerini söyledi ve "Bugün artık isteyen her öğrencimiz ülkemizdeki tüm okullarda, mukaddes kitabımız Kuran-ı Kerim'i ve Peygamberimizin hayatını öğrenebiliyor. Ders kitaplarını senenin başına öğrencilerimize ücretsiz dağıtarak büyük bir sıkıntıdan kurtardık. Artık ne öğrencilerimiz ne velilerimiz ders kitabı peşinde koşmuyor" dedi.

Erdoğan, okul öncesi eğitim kurumlarının sayısını daha da artırmayı hedeflediklerini belirterek, "İlkokuldan üniversiteye kadar eğitim öğretimin her kademesinde attığımız bir diğer önemli adım da kız çocuklarımızın önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Bu ülkede sözde ilerici ve özgürlükçü ama özde faşist ve jakoben kesimlerin en çok hışmına uğrayanlar kadınlarımız, kızlarımız olmuştur. Üniversite kapılarında kurulan ikna odaları bu zihniyetin gerçek yüzünü gösteren utanç vesikalarından biri olarak hafızalara kazınmıştır. Anne babalar gerektiğinde ceketlerini satıp kız çocuklarını okutmak istediğinde, maddiyattan önce bu zihniyetin yasakçı tavrıyla karşılaşmıştır" ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN-KADROLU ÖĞRETMEN AYRIMINI KALDIRIYORUZ

Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir müjdeyi daha eğitim camiasıyla paylaştığını hatırlatarak, "Çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu inşallah kısa sürede Meclis'imizin takdirine sunacağız. Bu düzenleme sayesinde öğretmenlerimiz tarihte ilk kez kapsamlı ve bütüncül bir meslek kanununa kavuşacaklar. Bu çalışma öğretmenlerimizin mevcut haklarına ilaveten yeni mali, sosyal ve özlük hakları da sağlayacaktır. Öğretmenliği kariyer mesleği olarak tanımlayarak adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için hak, görev ve sorumlulukları netleştiriyoruz. Aynı şekilde öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavını artık bir kenara bırakıyoruz. Bunun yerine öğretmenlerin mesleki gelişmeleri temelinde bir program uygulayarak, adaylarımıza destek olacağız. Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize, uzman öğretmenlik imkanını getiriyoruz. Eğitimlerini tamamlayan ve yapılan sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlerimiz, hem 1 derece alacaklar, hem de maaşlarında bin lira artış olacaktır. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz ise sınavdan muaf tutulacak. 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanıyla görev yapacaklardır. Yine bu öğretmenlerimize ilave 1 derece verecek, ayrıca maaşlarında da 2 bin lira artışa gideceğiz. Doktora yapmış öğretmenlerimiz ise bu sınavdan muaf tutulacaktır. Böylece öğretmenlerimize kariyer basamaklarında ilerleme imkanı sunarken, lisansüstü eğitim için de çok önemli teşvikler vereceğiz. Bunun yanı sıra 1'inci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergelerini daha önce söz verdiğimiz şekilde 3600'e çıkarıyoruz. Ayrıca sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar. Tüm bu hususları içeren Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çok yakında TBMM'nin takdirine sunulmasını planladık. Bu tarihi reformun tüm öğretmenlerimize şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.