Kimyasal silah provokasyonunda manidar zamanlama… ABD’liler geldi, düğmeye basıldı!

Rusya'nın Suriye'deki merkezi, Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) militanlarının İdlib'in Serakib kasabasında kimyasal silah kullanma girişiminde bulunduğunu duyurdu. Olayın, ABD'li yetkililerin, Suriye'de adı kimyasal provokasyonlarla anılan Beyaz Baretliler grubuyla görüşmesinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

Kimyasal silah provokasyonunda manidar zamanlama… ABD’liler geldi, düğmeye basıldı!

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, “3 Mart’ta İdlib gerilimi azaltma bölgesinin doğusunda Suriye ordusunun Heyet Tahrir el-Şam örgütündeki teröristlere karşı gerçekleştirdiği cevabi eylemler sırasında başarısızlıkla sonuçlanan kimyasal silahlı provokasyona ilişkin çürütülemeyecek kanıtlar ele geçirildi” ifadelerini kullandı.

Sayıları 15’i bulan bir grup teröristin 2 Mart akşamı zehirleyici kimyasal maddelerle doldurulmuş haznelere sahip yüksek patlayıcı etkili mühimmatları patlatma girişiminde bulunduğunu belirten merkez, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Teröristler, zehirleyici kimyasal madde kullanımı konusunda deneyimleri ve becerileri bulunmaması nedeniyle bir hazneden kimyasal madde sızmasına yol açtı. Bunun sonucunda güçlü kimyasal zehirlenmeye maruz kalan teröristler, mühimmatları patlatmayı ve provokasyon gerçekleştirmeyi başaramadı.”

Teröristlerin Suriye ordusunun Serakib’in batısındaki ilerleyişini engelleme ve daha sonra hükümet güçlerini kimyasal silah kullanmakla suçlama planları yaptığını kaydeden merkez, bu olayı doğrulayan çürütülemeyecek kanıtlara sahip olduklarının ve bunları en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarını duyurdu.

ABD’li heyetin Beyaz Baretliler’e ziyareti

ABD’LİLERİN ZİYARET ZAMANLAMASI

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey dün Hatay’daki Cilvegözü sınır kapısında sınırın sıfır noktasına gelmişti.

Heyet, BM’nin yardımların dağıtımı için kullandığı lojistik merkezinden sonra Cilvegözü sınır kapısına geldi. Beyaz Baretliler adı verilen ekip üyeleriyle görüşen ABD heyeti, daha sonra sınırın Suriye tarafındaki Bab El Hava sınır kapısına ilerledi. Sıfır noktasına geldikten sonra sınırı birkaç metre geçen Amerikalı yetkililer Craft, Jeffrey ve Satterfield, burada Beyaz Baretliler ile “Suriye’ye Hoş Geldiniz” yazılı tabelanın önünde fotoğraf çektirdi.

Beyaz Baretliler’in İdlib’deki stüdyosu

BEYAZ BARETLİLER KİMDİR?

Beyaz Baretliler adıyla anılan grup, İstanbul’da evinde ölen İngiliz istihbaratçı Gustaf Edward Le Mesurier’in katkılarıyla kurulmuştu.

Dünya kamuoyuna “yardım örgütü” olarak tanıtılan ancak Suriye’deki “kimyasal silah” provokasyonlarının ardındaki örgüt olarak anılan Beyaz Baretliler’in ABD ve İngiliz istihbaratının kontrolünde olduğu biliniyor.

Beyaz Baretliler’in El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra ile bağlantısı olduğu biliniyor. Kendi çektiği mizansenleri “Kimyasal saldırı” diye dünyaya servis eden örgütün, Suriye’de film stüdyoları da ortaya çıkarılmıştı.

İdlib’in Serakip kasabasında yaşanan kimyasal saldırı girişiminin, ABD’li heyetin Beyaz Beratliler’i ziyaretinin hemen ardından yaşanması dikkat çekti. Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimden yararlanmaya çalışan ABD, son hatalarda İdlib mesaisini artırmıştı.

Türkiye’de uzmanlar, Rusya ile gerilimi artıracak girişimlerin yaşanabileceğine dikkat çekerek uyarılarda bulunmuştu.

İstihbarat bağlantısı ortaya çıkan Beyaz Baretliler savunmaya geçti