Kira zam oranları belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan şubat ayı enflasyonuyla birlikte, kira artışlarını da etkileyen TÜFE rakamları da netleşti.

featured

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına dair enflasyon verilerini açıkladı. Şubatta, aylık enflasyon yüzde 4.53, yıllık enflasyon ise yüzde 67.07 oldu.

Şubat ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte iş yerlerine yapılacak kira artış oranı da belirlendi. Kirada tavam zam oranını belirlemek için kullanılan on iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 55,91 oldu. Böylece mart ayında iş yerlerinde uygulanabilecek tavan zam oranı yüzde 55.91 olarak ortaya çıktı. Geçen ay zam oranı yüzde 54.72 olmuştu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından yapılan açıklamanın ardından, kiralarda yüzde 25 zam sınırlamasının süreceği belirtilmişti.

Bakan Tunç açıklamasında, “Kira artışına yüzde 25 sınırlama getiren düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bir yıl süre ile geçerli olacak. Meclis bayramdan sonra toplandığında düzenleme yasalaşacak” demişti.

Buna göre, yeni yılda kirada yüzde 25 zam sınırlaması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek.

thumbnail
İlişkili Haber

TÜİK enflasyon verilerini açıkladı

thumbnail
İlişkili Haber

ENAG enflasyon verilerini açıkladı

Kira zam oranları belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!