Kırgızistan’da kritik saatler: OHAL ilan edildi, hükümet görevden alındı

Genel seçimler sonrası şiddet olaylarının başladığı Kırgızistan’da hareketlilik üst seviyede. Olağanüstü hal ilan edilen ülkede Başbakan ve hükümet görevden alındı. Cezaevinden çıkarılan eski Cumhurbaşkanı Atambayev de Cumhurbaşkanı Ceenbekov'un istifasını talep etti.

Kırgızistan’da kritik saatler: OHAL ilan edildi, hükümet görevden alındı

VERYANSIN TV 


Genel seçimler sonrası şiddet olaylarına dönüşen protestolar nedeniyle Kırgızistan’da kritik saatler yaşanıyor.

OHAL İLAN EDİLDİ 

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov ülkede olağanüstü hal ilan etti.

HÜKÜMET GÖREVDEN ALINDI

OHAL kararı öncesi ise Ceenbekov'un, başbakan ve hükümeti görevden alan kararnameyi imzaladığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Ceenbekov'un, Başbakan Kubatbek Boronov'un istifa mektubunu onayladığı, böylece hükümetin de düştüğü aktarıldı.

Geçici Bakanlar Kurulu'nun, yeni hükümet kuruluncaya kadar göreve devam edeceği belirtildi. 

Ceenbekov, bir başka kararname ile Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi (İstihbarat Teşkilatı) Başkanı Orozbek Opumbayev'i görevinden aldı.

Yeni başbakanın seçilmesi için 120 sandalyeli parlamentonun toplanması gerekiyor.

ATAMBAYEV İSTİFA İSTEDİ 

Kırgızistan'da cezaevinden çıkarılan eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev de Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un istifa etmesini istedi.

Seçim protestoları sırasında taraftarları tarafından salı günü cezaevinden çıkarılan Atambayev, kurucusu olduğu Sosyal Demokrat Partisi Genel Merkezi'nde taraftarlarına seslendi. 

Atambayev, iktidarı döneminde yaptığı hatalardan dolayı Kırgızistan halkından özür dileyerek, Cumhurbaşkanı Ceenbekov'u sert şekilde eleştirdi.