Kırgızistan’da yakalanan FETÖ’cü topladığı paralarla ne yaptı?

Ankara'da 21 yıl hapis cezasına çarptırılan FETÖ'nün sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı hakkındaki hükmün gerekçeli kararında; sanığın darbe girişiminden sonra Kırgızistan'da topladığı paralarla örgütün üst düzey yöneticilerine maddi yardım yaptığı belirtildi.

featured

Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından Kırgızistan’da yakalanıp Türkiye’ye getirilen ve ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan 21 yıl hapis cezasına çarptırılan FETÖ’nün sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı hakkındaki hükmün gerekçeli kararı açıklandı. Kararda; İnandı’nın FETÖ hiyerarşisinde çeşitli görevler aldığı, bağlılığını sürdürerek Türkiye’de 1993-1995 yılları arasında örgüte bağlı eğitim kurumlarında yöneticilik yaptığı belirtildi.

‘KIRGISİZTAN’DA TOPLADIĞI PARALARI ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNE AKTARDI’

Söz konusu gerekçeli kararda; sanığın, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’a 2 bin 158 kez giriş yaptığı, 1206 mail gönderdiği ve aldığı, 17 arkadaş eklediği aktarıldı. Darbe girişiminin ardından İnandı’nın Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan ülkelerinden sorumlu olarak ‘Orta Asya imamlığı’ görevini üstlendiği belirtildi.

Ayrıca İnandı’nın darbe girişimi sonrasında Kırgızistan’da topladığı paralarla örgütün üst düzey yöneticilerine maddi yardım yaptığı, kalacak yer ayarladığı, ülkeye girmede ve ayrılmada yardımcı olduğu, vatandaşlık ve pasaport alınmasında etkin rol oynadığı kaydedildi.

‘YENİDEN YAPILANMADA ROL ALDI’

Darbe girişiminin ardından FETÖ’nün yeniden yapılandırılmasında İnandı’nın önemli bir rol üstlendiği belirtilen gerekçeli kararda; İnandı’nın Kırgızistan’da siyasi olarak bağlantılar kurduğu ve örgütün Kırgızistan yapılanmasında da devlet kademelerine yerleşmesinde rol oynadığı aktarıldı.

‘SUÇUN BOYUTU ÖRGÜT ÜYELİĞİNİ AŞIYOR’

Ayrıca FETÖ’ye üyeler kazandırmak amacıyla örgüte ait eğitim kurumu olan Sebat Eğitim Kurumları’na bağlı olan birçok okulun açılışında da görev aldığının tespit edildiği belirtilen gerekçeli kararda, “Sanığın örgütsel faaliyetleri denetleyebildiği, emir ve direktif verebildiği, sanığın bu eylemlerinin örgüt üyeliği suçu boyutunu aştığı ve örgüt yöneticiliği suçunun sübutuna delil niteliğindeki örgütsel eylemlerde bulunduğu, anlaşıldığından ‘silahlı terör örgütü yöneticiliği’ suçundan cezalandırılmasına karar verilmiştir” denildi. (DHA)

Kırgızistan’da yakalanan FETÖ’cü topladığı paralarla ne yaptı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!