İzleme cesaretiniz var mı? ‘Kız Kardeşler’ filmine sizin için gittik…

Kız Kardeşler filmine sizin için gittik.

İzleme cesaretiniz var mı? ‘Kız Kardeşler’ filmine sizin için gittik…

ÖZLEM KALKAN

Türk filmlerinin 8 yıl aradan sonra Berlin Film Festivali‘nin ana yarışmasına seçilen film olma özelliğini taşıyan Kız Kardeşler‘i 14.15 seansında seyretme fırsatı buldum.

25. Saraybosna Film Festivali‘nde Emin Alper’e en iyi yönetmen, 38. İstanbul Film Festivali’nde en iyi film, üç kadın oyuncusuna da ”en iyi kadın oyuncu” ödüllerini kazandıran Kız Kardeşler son 10 yılda rakamsal olarak ciddi bir artış gösteren kadın taciz,tecavüz ve cinayetlerine inat çekilmiş bir film sanki!

KÖY FEMİNİZMİ

Bize 6 metrekarelik bir köy odasında, köy feminizmini iliklerimize kadar hissettiriyor; terletiyor; zorluyor…

Din, ahlak ve toplum ekseninde “idealize” edilmiş köy kadınlarının kalıplarını yıkıp sanki bir Henric İbsen natüralizmi ile baş başa bırakıyor.

Bizi ters köşeye yatırıyor çünkü filmin her karesinde diklenen kadın var ama şiddet gören ve boyun eğen kadın yok!

Kız Kardeşler, yönetimi ve senaryosu Emin Alper‘e ait, 2019 yılında çekilmiş Türk-Alman-Hollanda ve Yunanistan ortak yapımı bir drama.

Prömiyeri 30 Ağustos 2019 tarihinde Polonya’da yapıldıktan sonra Berlin’de “Dünya Galası” yapıldı.

YÖNETMEN EMİN ALPER ve ‘ABLUKA’

1974 Karaman doğumlu akademisyen, tarihçi, yönetmen ve senarist olan Emin Alper, sinemaseverlerin gayet iyi tanıdığı biri.

2012 ‘de “Türk işi western” olarak niteleyebileceğimiz gerilim dolu bir aile trajedisi olan Tepenin Ardında ile zihnimizde yer etmiş ve benim özel olarak tavsiye ettiğim ender filmlerden biri olan, Fransa-Türkiye-Katar yapımı (2015) Abluka ile sinemada iyi bir yer tutmuştu. Abluka Türk sinemasında denenmemiş türlerden biriydi ve ”İşte bizim de artık bir distopya yönetmenimiz var” dedirtmişti.

Yönetmen Emin Alper: ‘Ödüllü film değil film yapmak önemli.”

Aile içi hesaplaşmaları ve kara mizah ile dramı iç içe geçirmekte usta olan Alper’in bir özelliği de az sayıda insan ve sınırlı mekanlarla çok şey anlatabilmesi.

KIZ KARDEŞLER FİLMİNİN KONUSU

Film adından da anlaşılacağı gibi Reyhan, Havva ve Nurhan adlı üç kız kardeşin etrafında dönüyor. Annelerinin ölümünden sonra, küçük yaşta kasabanın hatırı sayılır ailelerinden olan Doktor Necati Bey’in evine “besleme” olarak gönderilen kız kardeşler, uyumsuzlukları dolayısı ile birer birer baba ocağına geri dönmüşlerdir.

Bir araya geldikten sonra üçü arasında başlayan geçmişe ve bugüne yönelik iç hesaplaşmaları ile artık yeniden bir aile olma gayretinden çok uzaktırlar.

En büyük kız olan Reyhan karnında bebeği “lekesi(!)” ile baba ocağına geri dönmüş ama köyün yarım akıllısı olarak bilinen saf Veysel ile evlendirilmiştir. Veysel’in koyun gütmekten ve karısı tarafından aşağılanmaktan kaynaklı travması bir felaketle sonuçlanır..

Ortanca Nurhan ise, en asileridir. Dilinin kemiği olmayan ve Necati Beylerin evinde çocuklara bakmak zorunda kalan Nurhan’ın ise baktığı erkek bebeklere olan nefreti cinsel kimliğinde bir aşınma yaratmıştır.

MÜSTEHCEN KONUŞMALAR

En küçük kız Havva  babasının göz bebeğidir. Sakin, uyumlu ve duygusaldır. Israrla kasabaya gönderilmesi ve hayatının kurtulması için babası tarafından Necati Bey’e yalvar yakar bir durum söz konusudur.

Hepsinin hem nefret ettikleri hem de tek çıkış yolu olan Necati Bey’in evi ve kasabadır!

Bu kısır döngü ve üç kardeşin birbiri arasındaki rekabeti; kendisi görünmeyen, ama varlığı hep konuşulan evin hanımı Neriman, köy ve kasaba ile köylülük ve modernite arasında gelgit yaşayan üç kızın travması anlatımı sürekli diri tutan bir dinamizm getiriyor filme.

Gerilim gizli bir özne sanki ve filme yedirilirken hiç sırıtmıyor. Reyhan’ın cinselliğe bakışı ve kardeşler arasında geçen müstehcen konuşmalar çok çarpıcı.

Filmde babanın kızları ile konuşmalarında, yıllar önce vefat etmiş olan annelerinin de köy yaşamında hapis kalıp kasabada yetişememekten kaynaklı bir travması olduğunu öğreniyoruz.

Yaşamlarından memnun olmayan fakat çıkışı da zor görünen bu durum köyün delisi, Hatice’nin sürekli attığı taklalar ve  babanın kızlarına sorduğu tekerlemenin köyün dumanlı dağlarının görüntüsü ile birleşmesi tam bir ”çıkış yok” misali final yapıyor.

Cemre Ebuzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir üç kızkardeşte, Kayhan Açıkgöz Veysel’de,Müfit Kayacan Baba’da, Kubilay Tunçer de Necati Bey’de çok ama çok başarılı.

Emeği geçenlerin emeğine sağlık. İyi seyirler.

Özlem Kalkan

veryansintv.com