Kızılay’dan Ensar Vakfı’na aktarılan para Meclis gündeminde

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, Kızılay'dan Ensar Vakfı'na 7 milyon 925 bin dolar aktarılmasını Meclis gündemine taşıdı. Çıray, 'Ensar Vakfı’na aktarılan 7 milyon 925 bin dolarlık mali kaynak vakıf tarafından nereye harcanmıştır?' diye sordu.

Kızılay’dan Ensar Vakfı’na aktarılan para Meclis gündeminde

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Kızılay’ın “Başkentgaz” tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarını Ensar Vakfı’na aktarmasının arkasındaki gerçekleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.Çıray önergesinde, “24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremin hemen ardından Kızılay Genel Müdürü Kerem Kınık, katıldığı canlı yayında SMS ile 10 TL maddi yardım çağrısı yapmış ve tepkilere neden olmuştur.

1999 senesinde meydana gelen büyük depremin ardından uzun yıllar toplanan deprem vergilerinin nereye harcandığı kamuoyunu meşgul etmeye devam ederken ortaya çıkan bir belge ile Kızılay’ın kendi bütçesinden çeşitli vakıflara para aktardığı iddiası gündeme gelmiştir” dedi.

‘NEREYE HARCANDI?’

Yeniçağ’ın aktardığına göre Kızılay’ın “Başkentgaz” tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarının AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve yurtlarda kalan çocuklara cinsel istismar davasıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na aktarılması noktasında kendisine Başkentgaz tarafından muvafakat verildiği ve Başkentgaz’ın bu doğrultuda 29 Aralık 2017’de yüklü miktarda bağış yaptığının iddia edildiğini belirten Çıray, Ülkenin can kaybı ve yıkımlarla sonuçlanan böylesine büyük doğal afet yaşadığı bir süreçte kamuoyundaki bu iddiaların aydınlatılması için şu soruları yöneltti:

“- Dönemin Başkentgaz Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun imzasıyla gönderilen belge ile Kızılay’a tam 8 milyon dolar bağışlandığı, bu bağışın sadece 75 bin dolarının Kızılay’a verildiği geri kalan 7 milyon 925 bin doların ise Ensar Vakfı’na aktarıldığı doğru mudur?

– Kızılay’ın kurumsal yardım faaliyetlerini daha iyi yürütmesi için kendisine özel kişiler veya özel kuruluşlar ve şirketler tarafından yapılan bağışları başka kurum ve özel vakıflara aktarması doğru ve meşru mudur?

– Kızılay başka kuruluşlara da Ensar Vakfına yaptığı türden bağışta bulunmuş mudur?

– Başkentgaz, özelleştirme sürecinin ardından Torunlar GYO’ya satılmıştı. Başkentgaz’ın bağışı doğrudan Ensar Vakfı’na değil de Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı doğru mudur? Eğer doğruysa bunun sebebi vergiden muaf olmak için midir?

– Ensar Vakfı’na aktarılan 7 milyon 925 bin dolarlık mali kaynak vakıf tarafından nereye harcanmıştır?”