‘Kızımın Kobani’ye götürüldüğünden şüpheleniyorum’

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutarak Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan 'Diyarbakır anneleri'ne, iki aile daha katıldı.

‘Kızımın Kobani’ye götürüldüğünden şüpheleniyorum’

HDP’nin Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan “Diyarbakır anneleri“ne, iki aile daha katıldı.

Diyarbakır’da yaşayan Üzeyir Nergiz, HDP il binası önüne gelerek, Kars Kafkas Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken, 2014’te terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırıldığını iddia ettiği kayınbiraderi Osman Etik (29) için oturma eylemine katıldı. Nergiz ile birlikte eylemdeki aile sayısı, 38’e çıktı.

Daha önce de yeğenini terör örgütü PKK’nın elinden kurtardıklarını anlatan Nergiz, “Eğer sesimi duyuyorsa ben biliyorum ki duyuyor; kimseye kulak asmasın. Ben biliyorum, belki pişman da olmuş. Gelsin, teslim olsun. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak gelsin Türkiye Cumhuriyeti devletine sığınsın ve şefkatli ellerine teslim olsun. Kendi evine gelsin. Kars’ta üniversite öğrencisiyken, ortadan kayboldu. Babası da hayatını kaybetti. Dağda olduğunu duyduk; ama o gün bugündür haber alamadık” diye konuştu.

İstanbul’da yaşayan Cabir Taş, yaklaşık 4 yıl önce 14 yaşındaki kızı Ece’nin çalıştığı tekstil atölyesinden öğle molasında çıktığını ve bir daha kendisinden haber alamadıklarını söyledi.

‘KIZIMIN KOBANİYE GÖTÜRÜLDÜĞÜNDEN ŞÜPHELENİYORUM’

“Kobani’ye götürüldüğünden şüpheleniyorum. O zamandan beri hiçbir haberi alamadım.” ifadelerini kullanan Taş, 4 yıldır sadece yüreğinin yandığını dile getirdi.

Taş, kızının arkadaşlarından onun Kobani’ye kaçırıldığını öğrendiğini, bunun üzerine üç kez gittiği Kobani’de kızını göremediğini ifade ederek, televizyonda izlediği oturma eylemi yapan ailelerle aynı acıyı yaşadığı için Diyarbakır‘a gelmeye karar verdiğini belirtti.

‘AYNI ACI BENDE DE VAR’

Kızının yaşı küçük olduğu kimliğini yanına almadığını aktaran Cabir Taş, “Kızımı, büyük ihtimalle farklı bir kimlikle götürmüşler. Ben onları gördüğüm zaman ağlıyorum. Aynı acı bende de var. İşimi gücüm bıraktım ben de destek olmaya geldim. Bir umut, bir ışık bulurum ya da kızım bana ulaşır. Kızım evine dön benim kapım sana ardına kadar açık.” dedi.

ANNENİN AĞIDI YÜREK YAKTI

Öte yandan, oturma eylemine katılan, kızı 14 yaşındayken kaçırılan anne Hüsniye Kaya’nın söylediği Kürtçe ağıt dinleyenleri duygulandırdı.

OĞLU TERÖR SALDIRINSA ÖLEN BABADAN DİYARBAKIR ANNELERİNE ZİYARET

Diyarbakır‘da PKK’lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda dershaneye giden oğlunu kaybeden baba Şemsettin Süer, dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan Diyarbakır annelerini ziyaret etti.

Diyarbakır‘da 3 Ocak 2008 günü askeri servis aracının geçişi sırasında PKK’lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 7 kişiden Rıdvan Süer’in babası Şemsettin Süer, oturma eylemi yapan ailelere destek ziyaretinde bulundu.

Acılı baba Süer, yanına oturduğu ailelerle görüştü.

Süer, yaptığı açıklamada, oğlunun 11 yıl önce gerçekleştirilen bombalı saldırıda öldüğünü hatırlatarak, anneleri ziyaret etmek ve acılarını paylaşmak için Diyarbakır‘a geldiğini söyledi.

Ankara’da yaşadığını ancak dualarının hep anneler için olduğuna işaret eden Süer, her zaman ailelerin yanında yer aldıklarını göstermek için onları ziyaret ettiğini aktardı.

Süer, annelerin evlatlarına bir an önce kavuşmasını dilediğini ifade ederek, “Annelerin onurlu duruşu inanıyorum ki terörü bitirecek. İnşallah en kısa sürede evlatlarına kavuşurlar. Bizim böyle bir şansımız yok. Çocuğumuz menfur olayda şehit oldu. Annelerimizin böyle bir bekleyişi var. Hayırlısıyla çocuklarına sağ salim kavuşurlar ve evlat özlemini dindirirler inşallah.” dedi.

İlk defa böyle onurlu bir duruş gördüğünü söyleyen Süer, “Annelerimizin ellerinden öpüyorum ve bu onurlu duruşlarını sonuna kadar destekliyorum. Allah yardımcıları olsun, güçlerini şevklerini kırdırmasın. Bu onurlu duruşlarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum.” ifadelerine yer verdi.