KKKA ile koronavirüs belirtileri nasıl ayırt edilir?

Kene tarafından ısırıldığının da farkında olmayan birisi koronavirüs ile benzer belirtiler gösteren KKKA etkileri nasıl ayırt edebilir? İşte detaylar...

KKKA ile koronavirüs belirtileri nasıl ayırt edilir?

Koronavirüs salgını ile birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları da arttı. Bunda şehirlerden kırsala artan göçün etkisi büyük. Kırsala yerleşen ve bölgeleri tanımayanlar kenelerin hedefinde. Peki, bir kene tarafından ısırıldığının da farkında olmayan birisi koronavirüs ile benzer belirtiler gösteren KKKA etkileri nasıl ayırt eder? 

Erken klinik belirtileri olan ateş, halsizlik, yorgunluk hissi, kas ve eklem ağrıları ikisinde de ortak olarak görülüyor. Uzmanlar bu hastalığın belirtilerinin koronavirüs belirtileri ile karışabileceği için çok dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Bu dönemde yüksek ateş olunca hemen Kovid-19’dan şüpheleniyoruz ama kene temasını da vakaların yoğunlukta görüldüğü bölgelerde mutlaka sorgulaması gerekiyor.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünden Dr. Zafer Parlak, gelen hastanın mutlaka özellikle Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin görüldüğü bölgelerde kene temasını belirtmesi gerektiğini söyledi. Parlak: “Dışarıda açık havada çalışan çiftçinin, hayvancılıkla uğraşan kimseler tabi daha risk altında bu bölgelerde, bu kişilerin mutlaka kene teması durumunu doktora belirtmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bu yıl kene vakalarında önemli bir artış olduğuna dikkat çeken Parlak,  “Bu yıl vakalar çok yoğun başladı. Hasta sayısı çok fazla. Köylere göç de fazla oldu bu süreçte, yani bir nevi köylerin nüfusu arttı. Buna paralel olarak da hasta sayısı geçtiğimiz dönemlere göre bir miktar daha arttı” dedi.

RİSK BÖLGELERİNDE DİKKAT GEREKİYOR

Zafer Parlak, şunları söyledi:

“Tokat, Sivas, Yozgat, Amasya, Çorum ve bunların daha periferinde bulunan illerimiz risk altında. Yani İç ve Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz Bölgesi’nin tamamı ama özellikle bu saymış olduğumuz iller Kırım Kongo Kanamalı Ateşi açısından risk altında. Bu bölgelerde özellikle ayrım için hem halkımızın hem de hekimlerin çok dikkatli olması gerekiyor.

TESTLERİN SONUÇLANMA SÜRELERİ FARKLI

''KOVİD19’da alınan PCR örneği birkaç saat içerisinde neticeleniyor. KKKA’da ise birkaç gün süreç alıyor sonucun gelmesi. Önemli olan o noktaya kadar hekimin de dikkatli ve uyanık olması. Saymış olduğumuz ateş, halsizlik, bulantı, kas ağrıları, eklem ağrıları hatta ishal gibi belirtiler her iki rahatsızlıkta da görülebiliyor. Ancak, hastalığa özgü özellikler sayesinde ayırıcı tanıya da gidebiliyoruz. Mesela Kovid-19 enfeksiyonunda daha büyük oranda nefes darlığı, öksürük, boğaz ağrısı, boğazda tahriş hissi gibi belirtiler gözüküyor. KKKA’da ise yine o saymış olduğumuz ortak belirtilerin yanında kanama veya ciltte renk değişikliği görülüyor. Kenenin temas ettiği bölgede kızarıklık, o bölgede ciltte bir anormallik KKKA lehinde bulgular olarak dikkat çekiyor”

Dursun Ekrem Er / Ajans Bizim