KKTC halkı neden seçime gitmeli?

KKTC'de seçimlerin birinci turunun tamamlanmasının ardından gözler 18 Ekim’de yapılacak kritik oylamaya çevrildi. Oylama öncesi KKTC halkına çağrı yapan akademisyen Emete Gözügüzelli Kıbrıs'ta federasyon dayatmalarına karşı "Devletimize, egemenliğimize, toprak bütünlüğümüze sahip çıkmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

KKTC halkı neden seçime gitmeli?

VERYANSIN TV

Kıbrıs’ta seçim sonuçlarında federasyon çözümünü savunan ve Türkiye karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelen Mustafa Akıncı’nın aldığı oy oranı dikkat çekti. Aynı zamanda katılım oranı yüzde 52.72 ile tarihin en düşük seviyesini gördü. 

Seçimlerin birinci turunun tamamlanmasının ardından gözler 18 Ekim’de yapılacak kritik oylamaya çevrildi.

Oylama öncesi KKTC vatandaşı akademisyen Emete Gözügüzelli sosyal medya hesabı twitter’dan anlamlı bir çağrı yaptı.

“Kıbrıs’ta tarihi bir seçim yapılacak.” diyen Gözgüzelli “Federasyon temelinde çözüm vaadinde bulunan Akıncı hangi hakkımızı Rum liderliği karşısında tanıttı, ifade etti?” diye sordu.  

Gözügüzelli “Bunları yapmayan bir aday halkın karşısına geçip de umut vermesi inandırıcı değil. Hiçbir hakkımızı kabul etmeyen Batı dünyasına karşısında yapılması gereken bellidir. Bunun için sandığa gitmek zorundayız. Devletimize, egemenliğimize, toprak bütünlüğümüze sahip çıkmak zorundayız. O sandığa gidip sayın Ersin Tatar’a oyumuzu vereceğiz.” İfadelerini kullandı. 

İşte o açıklamalar: