KKTC halkı sandık başında

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)  8. Cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandığa gidiyor. Seçimde 198 bin 867 seçmen 738 sandıkta oy kullanacak ve 4’ü partili, 7’si bağımsız 11 aday yarışıyor.

KKTC halkı sandık başında

KKTC’de ilk oy kullanma işlemi sabah 08.00’de Lefkoşa Mahkemeler’de yapıldı.

Oy kullanma sırasında, koronavirüs salgını nedeniyle maske ve mesafe kuralları uygulandı. 

11 ADAY YARIŞIYOR

198 bin 867 Kıbrıslı Türk seçmen 738 sandıkta oy kullanacak. Seçimde 7'si bağımsız, 11 aday yarışıyor. Görevdeki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın yanı sıra bağımsız aday olarak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş da yarışıyor. Diğer yandan Alpan Uz, Mustafa Ulaş, Ahmet Boran ve Arif Salih Kırdağ bağımsız aday olarak, Fuat Çiner ise Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin adayı olarak yarışa katılıyor.

Cumhurbaşkanı seçilmek için yüzde 50'nin üzerinde oy almak gerekiyor.

Hiçbir aday yüzde 50'lik barajı geçemezse 18 Ekim'de ikinci tur yapılacak. İkinci turda ilk turda en çok oy alan iki aday yarışacak.

ERSİN TATAR OY KULLANDI 

 Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar oyunu kullandı. Tatar'a eşi Sibel Tatar eşlik etti.

Tatar oyunu kullandıktan sonra gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.  Açıklamasında, Kıbrıs Türk demokrasisinin, seçim sürecinde kendini gösterdiğini ifade eden Tatar, dünyanın da burada olan demokrasiye saygı duyması gerektiğini ifade etti. Pandemi nedeniyle süreci iyi yönettiklerini kaydeden Tatar, vatandaşların sandıklara gitmesi gerektiğini belirterek, vatandaşları oylarını  kullanmaya davet etti. Tatar, Kıbrıs Türk halkının egemen ve eşit bir halk olduğunu, buna da saygı duyulması gerektiğini  belirterek "İnşallah KKTC'nin geleceği için doğru irade sandıktan çıkar" dedi.