Akdeniz’de sular ısınırken KKTC için ‘Monaco modeli’ gündemde

Son dönemlerde özellikle Doğu Akdeniz’deki gerginliklerin çatışma riskini yükselttiği dönemde Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz Türkiye’nin ana gündemi haline geldi. Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, KKTC’de kurulacak yeni hükümetin Türkiye ile birlikte uluslararası tanınma için çalışması gerektiğini kaydetti ve Fransa-Monaco modelinin Türkiye-KKTC arasında uygulanması önerisinde bulundu.

Akdeniz’de sular ısınırken KKTC için ‘Monaco modeli’ gündemde

Doğu Akdeniz’de ardı ardına bulunan doğalgaz kaynaklarının yanı sıra bu kaynakların müşterilere yani batıya nasıl ulaştırılacağı konusunda da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tüm bu yaşananların tam ortasında yer alıyor.
Uzmanlara göre sadece sondaj gemileriyle değil, savaş gemilerinin varlığıyla da ısınan Doğu Akdeniz’de sıcak çatışma riski oldukça yüksek. Monaco’da bir dizi temas ve incelemelerde bulunan Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, bu dönemde atması gereken adımları Yeni Şafak’a değerlendirdi ve Fransa-Monaco modelinin Türkiye-KKTC için uygulanmasını önerdi.

NATO BİLİNÇLİ YAPTI

Kumbaroğlu, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin yanı sıra geçtiğimiz günlerde NATO’da bir skandala imza atılarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafının üye olmamasına rağmen etkinliğe çağrılmasının ‘tesadüf’ olmadığına vurgu yaptı.
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de enerji diplomasisi ve politikası geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Kumbaroğlu, “Özellikle Doğu Akdeniz’de yaşananlar sadece KKTC’yi değil, Türkiye’yi ve dolayısıyla ABD-Rusya-AB dengesini de doğrudan etkileyecek büyüklükte sonuçlar doğurabilir” uyarısında bulundu.

DIŞİŞLERİ VE SAVUNMAYI TÜRKİYE ÜSTLENEBİLİR

Prof. Dr. Kumbaroğlu, sancılı sürecin aşılabilmesi adına KKTC’nin uluslararası tanınırlığı sağlanana kadar ‘Fransa-Monaco’ modelinin uygulanması teklifinde bulunarak, şunları söyledi:
“Monaco modelini yerinde inceledim ve Doğu Akdeniz’de suların ısındığı bu dönemde KKTC için en uygun model olduğuna kanaat getirdim. Bölgede çatışma riski 1974’ten bu yana belki de en yüksek seviyede.
Türkiye’nin önderliğinde KKTC’nin uluslararası tanınırlığı için de etkin diplomasi yürütülmesi durumunda hızlı sonuç alınabileceği kanaatindeyim. KKTC’nin stratejik konumu ve etrafındaki enerji kaynaklarının varlığı da bu süreci destekleyecektir.
Ayrıca daha önce adaya kendi topraklarımızdan su götürdük. Elektrik ve özellikle doğalgaz boru hatları için de atılacak benzer adımlar süreci tersine çevirebilir ve KKTC’nin enerji köprüsüyle Türkiye üzerinden dünyaya açılmasının ilk adımı atılmış olur.”

MONACO MODELİ NEDİR?


2017’de Kıbrıs için “Monaco modeli” gündeme gelmişti. O dönem Kıbrıs Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Tahsin Ertuğruloğlu “Artık KKTC’nin uluslararası alanda tanınması için uğraşabiliriz. İkinci seçenek ise özerk bir cumhuriyet. Fransa-Monaco modeli gibi. Yani dış işleri ve savunma alanlarındaki yetkilerimizi Türkiye’ye devredip gerisini kendi içimizde yönettiğimiz bir cumhuriyet. Ankara ile birlikte karar vereceğiz” ifadelerini kullanmıştı.
Monaco, dış işleri ve savunmasını Fransa’ya devrederken, iç işlerinde ise özerk bir yapıya sahip.

Erdoğan’dan Doğu Akdeniz mesajı: Eğer ders almayanlar varsa…