KKTC’de Kuran kurslarının yasaklanması… Ersin Tatar'dan yeni açıklama

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ülkesinde yüksek mahkemenin Kuran kurslarını yasaklaması kararını değerlendirdi. Tatar, “kursların devam edeceğini, eğer yasal bir eksiklik varsa bunların giderilmesi için Başbakan ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı ile görüşerek tamamlanmasını istediğini” belirtti.

KKTC’de Kuran kurslarının yasaklanması… Ersin Tatar'dan yeni açıklama
KKTC’de Kuran kurslarının yasaklanması… Ersin Tatar'dan yeni açıklama

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi dün ülkede Din İşleri Komisyonu'nun Kur'an kursu düzenlemek ve hafızlık belgesi vermek gibi yetkilerini Anayasa'ya aykırı buldu.

Kararda, Din İşleri Dairesi'nin, anayasal bir kurum statüsünde olduğu hatırlatıldı. Bu nedenle, Din İşleri Dairesi'ne bağlı Din İşleri Komisyonu'nun dini eğitimleri düzenleyemeyeceği belirtildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuya ilişkin yeni bir açıklama yaptı. 

'KURAN KURSLARI DEVAM EDECEK'

Tatar, "Kıbrıs Türk halkı dinine ve inancına bağlı bir halktır." dedi.

Tatar, Kuran kurslarının devam edeceğini, eğer yasal bir eksiklik varsa bunların giderilmesi için Başbakan ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı ile görüşerek tamamlanmasını istediğini belirterek kursların Din İşleri Başkanlığı yetkisiyle ve Eğitim Bakanlığının denetlemesi ile yürütüleceğini ifade etti.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneğinin (EkoAvrasya) düzenlediği "KKTC'nin Stratejik Vizyonu" konulu çevirim içi görüşmeye katılan Tatar, laikliğin herkesin dinini yaşaması ve vicdan özgürlüğü bakımından önemli olduğunu da belirtti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Tatar, Cenevre'de 27-29 Nisan'da Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde garantör ülkelerin de katılımıyla 5+1 formatında düzenlenecek Kıbrıs konulu gayriresmi konferansa ilişkin de konuştu. 

Cenevre'ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceklerini belirterek bunun önemli bir adım olduğunu vurguladı.

'CENEVRE'YE ELİMİZ GÜÇLÜ GİDİYORUZ'

"Türkiye'nin bölgede artan gücü ve KKTC'ye verdiği destekle, devletimizin daha ileriye taşınması noktasında Cenevre'ye elimiz daha güçlü gidiyoruz." ifadelerini kullanan Tatar, yeni vizyonun temelinde mücahit Kıbrıs Türk halkının mücadelesi, şehitleri, emeği, fedakarlığı ve self determinasyon hakkının olduğunu kaydetti.

Tatar, Crans Montana'da Rum tarafının masayı terk etmesi ile sona eren federasyon temelinde bir müzakere sürecine geri dönmenin artık mümkün olmadığını, federasyona yönelik çabaların tükenmiş olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, egemen eşit iki devletin iş birliğine dayanan yeni vizyonda, iki devletin su, doğal gaz, kriminal olaylar ve elektrik gibi birçok alanda iş birliği içinde çalışmayı öngördüğünü belirtti.

Avrupa Birliği'nin (AB) Annan Planı döneminde Kıbrıslı Türklere, referandumda "evet" demeleri karşılığında birçok vaatte bulunduğunu ancak bunların hiçbirini yerine getirmediğini hatırlatan Tatar, AB'nin, Kıbrıslı Rumlara referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın AB'ye alma sözü verdiğini ve referandumda olası bir anlaşmaya "hayır" diyen Rum tarafını kısa bir süre sonra tek taraflı olarak AB’ye aldığını kaydetti.

AB'nin attığı bu adım nedeniyle az bir nüfusa sahip Rum tarafının, 85 milyon nüfusa sahip Türkiye için AB içerisinde veto hakkı kullanmasının haksızlığına değinen Tatar, AB'nin tarafsızlığından söz etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Tatar, Kıbrıs Türk halkının tüm ambargo ve izolasyonlara rağmen yıllardır kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğünü ve mücadeleci bir ruha sahip olduğunu vurgulayarak son 25 yılda KKTC’de yatırımların arttığını, özellikle turizm, yükseköğrenim gibi hizmet sektörlerinde ve inşaat sektöründeki gelişmelerin devam ettiğini anlattı.