KKTC’den arama kurtarma ekipleri yola çıktı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle sivil savunma uzmanları, arama kurtarma ekipleri ve aralarında doktorların da bulunduğu sağlık personeli Türkiye'ye hareket etti. Öte yandan KKTC deprem bölgesindeki yakınlarına ulaşmak isteyenleri Türkiye'ye ücretsiz gönderecek.

featured

KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na bağlı 20 kişilik arama kurtarma ekibi ile 8 özel donanımlı araç Girne Limanı’ndan Mersin’in Taşucu Limanı’na doğru yola çıktı.

Sivil savunma uzmanlarından oluşan 10 kişilik ekip, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 17 kişilik askeri arama kurtarma timi ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) DAFYAR takımından 22 personel ise hava yolu ile Türkiye’ye hareket etti.

KKTC’de faaliyet gösteren bazı üniversitelerin doktor ve sağlık personelinden oluşan 15 kişilik ekip de uçakla Türkiye’ye gönderildi.

KKTC, yardım ekipleri ile depremin etkilediği bölgelere ilaç, çadır ve battaniye de gönderdi.

Yardım ve sağlık ekiplerinin Gaziantep ile Adıyaman’da görev yapacakları öğrenildi.

Öte yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler sebebiyle yakınlarına ulaşmak isteyenlerin Türkiye’ye gemilerle ücretsiz gönderileceğini açıkladı.

Müsteşar Cahitoğlu, KKTC Başbakanlık Acil Durum Yönetim Komitesi toplantısının ardından açıklama yaptı.

Cahitoğlu, Türkiye’deki depremler sonrası KKTC’de yaşayan ve yakınlarına ulaşmak isteyenler için Girne ve Gazimağusa limanlarından bu akşam 4 geminin hareket edeceğini bildirdi.

Deprem bölgesinde yakınları olan ailelerin Türkiye’ye gitmek için bahsedilen limanlara giderek bu hizmetten ücretsiz yararlanabileceklerini belirten Cahitoğlu, “Türkiye’de gerçekleşen deprem felaketinde Türkiye’de yaşayan yakınlarına ulaşmak isteyen vatandaşlarımıza özel, bu akşam saat 22.00’de Gazimağusa Limanı’ndan Toros, Beşparmak ve Viya Famagusta isimli 3 gemi, Girne Limanı’ndan ise saat 22.00’de Viya Marina isimli 1 gemi hareket ederek ücretsiz olarak taşımacılık hizmeti verecektir.” ifadelerini kullandı.

Cahitoğlu, gemilerin Türkiye’ye gitmek isteyenleri KKTC’den Taşucu ve Mersin limanlarına ulaştıracağını duyurdu.

KKTC’den arama kurtarma ekipleri yola çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!