İHA’lar neden geldi? Deniz ve hava üssü de olmalı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Geçitkale Havaalanı'nın İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı Hava Araçları'nın (SİHA) üssü olmasını, 'Bu savaş kışkırtıcılığı değildir. Barış için gelmişlerdir' şeklinde değerlendirdi.

İHA’lar neden geldi? Deniz ve hava üssü de olmalı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Kıbrıslı Rumların son dönemde silahlanmasına dikkat çekti. ABD’nin Rumlara silah ambargosunu kaldırdığına işaret eden Töre, “Doğu Akdeniz’de Türkiye olmasın deniyor, ama Fransa, İtalya, ABD, İsrail bölgede Rumlara destek oluyorlar. Türkiye böyle bir dönemde Doğu Akdeniz’de daha etkin hale gelmelidir” dedi.

DENİZ VE HAVA ÜSSÜ OLMALI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Doğu Akdeniz’de attığı adımlarla dengeleri sağladığını ifade eden Töre, “Geçitkale bir caydırıcı güçtür. Türkiye’nin bölgede hava ve deniz üssü de olmalıdır. Kıbrıs’ta kimse savaş istemiyor. Geçitkale de savaş yanlısı bir tutum değil, Rumlara karşı caydırıcı bir güçtür. Ki çok da caydırıcı olmuştur. Türkiye’siz ve TSK’sız bir Doğu Akdeniz düşünülemez. Bu böyle bilinmelidir” diye konuştu.

TSK’ya karşı ABD’den silahlı İHA alıyorlar

Töre, Kumsal Katliamı’nın anma törenlerine de katıldı. Zorlu Töre, 6 milletvekili ile birlikte bugün Geçitkale Havaalanı’nı da ziyaret edeceklerini söyledi. Töre, “milletvekillerimizle birlikte, orada görev yapan arkadaşlara destek olacağız” dedi.