Kobani eylemlerini yöneten KCK kadroları ‘açılım'la tahliye olmuş

Kobani iddianamesinde ifadelerine yer verilen gizli tanık Mahir, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a ‘sokağa çıkma çağrısı yapma’ talimatını veren KCK kadrolarının 2009’da tutuklanıp, açılım dönemi olan 2014 yerel seçimler sürecinde tahliye edildiklerini açıkladı.

Kobani eylemlerini yöneten KCK kadroları ‘açılım'la tahliye olmuş

GAMZE ÇINLAR / VERYANSIN TV

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen Kobani olaylarına ilişkin iddianamede, gizli tanık Mahir’in ifadelerinde önemli ayrıntılar yer aldı.

Gizli tanık Mahir ifadesinde,14 Nisan 2009 KCK operasyonları ile tutuklanan önemli KCK kadrolarının 2014 yerel seçimler sürecinde tahliye edildiklerini ve Kobani olaylarıyla ilgili Selahattin Demirtaş'a talimatın bu kadrolar tarafından verildiğini anlattı.

‘TAHLİYE OLDUKTAN SONRA KANDİL’E TOPLANTYA ÇAĞRILDILAR’

Gizli tanık Mahir’in ifadesinde geçen ilgili bölüm şöyle:

“Kobani olaylarına ilişkin olarak, 14 Nisan 2009 KCK operasyonları ile tutuklanan önemli KCK kadroları, 2014 yerel seçimler sürecinde tahliye edildiler.

Bu süreçte tahliye olan KCK ana davası tutukluları ile birlikte KCK Türkiye yapılanmasına bağlı kadın, gençlik ve serhildan komitesi kadroları örgüt merkezi tarafından Kandil’de toplantıya çağrıldılar.

Kandil’de yapılan toplantı sonucunda mevcut görevli olan tüm KCK Türkiye kadroları görevden alındı. Yerlerine KCK ana davasından tutuklu iken cezaevinden tahliye olan örgüt kadroları o zamanki KCK Türkiye yürütmesi ve sözcülüğü görevlerine getirildi.

‘ÖZERKLİK İLANINA ÖCALAN KARŞI ÇIKTI’

Bu esnada Suriye kuzeyinde (Rojava’da) IŞİD terör örgütü ile YPG arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Kandil’de bulunan örgüt merkezi ise, 2012 yılı Temmuz ayında Suriye’deki kazanımları devrim olarak nitelendirdi ve bu süreçte Türkiye’de etkili olduğunu düşündüğü il ve ilçelerde öz yönetim-özerklik ilan etmeyi planlıyordu.

Örgütün bu düşüncesi imralıya ulaşınca, imralı özyönetim-özerklik planlamasına ilişkin olarak “Sürekli özerklik ilan ediyorsunuz, ancak içini doldurmuyorsunuz. KCK sistemini inşa edin özerklik ilan etmenize gerek kalmaz” diyerek karşı çıktı. Bu durumda örgüt merkezi 2014’deki özyönetim- özerklik ilanı yönündeki planını askıya almak durumunda kaldı.

‘TAHLİYE OLAN KADROLAR ROJAVA’DAKİ GİBİ ŞEHİR SAVAŞLARINA HEVESLENDİRİLİYORLARDI’

KCK ana davasından tahliye olduktan sonra KCK Türkiye sözcülüğü ve yürütmesi içerisinde göreve gelen kadrolar örgüt merkezine, “Türkiye’de yaşayan Kürtlerin özyönetim-özerkliğe hazır olduğunu, örgütün böylesi bir süreci başlatması durumunda tüm Kürt halkının seferber olacağını Rojava benzeri kazanımlar elde edilebileceğini” örgüte rapor ediyorlardı. Bu konuda örgütü Rojava örneğinde olduğu gibi şehir savaşlarına heveslendiriyorlardı. Ancak İmralı’nın müdahalesi ile örgütün özyönetim-özerklik planlaması askıya alınmış oldu.

‘TÜRKİYE’DE YAŞAYAN SOL-SOSYALİST ÇEVRELER HAREKETE GEÇİRİLMEK İSTENİYORDU’

2014 yılı Ekim ayı öncesinde Kobani’de IŞİD ve YPG arasındaki çatışmalar şiddetlenmişti. Kobani’nin IŞİD’in eline geçmesi, PKK’nin YPG/YPJ üzerinden Rojava’daki tüm kazanımlarını kaybetmesi anlamına geliyordu. Kobani’nin düşmesi, Rojava’nın dolayısı ile Abdullah Öcalan’ın Suriye’deki 20 yıllık vermiş olduğu çabaların yok olması demekti. Bunun bilincinde olan Kandil yönetimi Rojava’yı savunmak ve destek vermek amacıyla Türkiye’de yaşayan başta Kürt kitlesini ve Türkiye’de yer alan sol-sosyalist çevreleri Rojava’daki IŞİD ile YPG/YPJ arasında yaşanan mücadeleye destek vermeleri için harekete geçirmek istiyordu. Bu kapsamda Türkiye’deki tüm örgütsel yapılarına sık sık talimatlar gönderdi.

Bu talimatların Türkiye’de birinci dereceden muhatabı Türkiye KCK genel sözcülüğü, kadın ve gençlik sözcülüğüdür.

6-7-8 Ekim 2014 Kobani serhildanları sürecinde Türkiye KCK sözcülüğünde bulunan ve şuan isimlerini hatırlayabildiklerim;

- Mazhar Öztürk (Kandil alanında bulunmaktadır)

- Yahya Figan, (Kandil alanında bulunmaktadır)

- Evner Güngör (Kandil alanında bulunmaktadır)

- Cihan Ekin (Kandil alanında bulunmaktadır)

- Ruken Karagöz (Kandil alanında bulunmaktadır)

- Ferhat Aksu (Avrupa’da bulunmaktaydı)

DEMİRTAŞ’A ‘ÇAĞRI’ TALİMATINI VERDİLER

Eylül 2014 sonlarına doğru örgütün talimatları doğrultusunda KCK Türkiye sözcülüğü HDP Eş Genel

Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşerek, halkın Kobani’ye güçlü şekilde sahip çıkması yönünde çağrı yapmasını istedi.”

Gizli tanık, Demirtaş’ın ilk etapta bu açıklamayı yaparak sorumluluğu tek başına almak istemediğini, ancak siyasi kariyerindeki geleceğini ve Kandil tarafından üzerinde oluşturulacak baskıyı göze alamadığından, KCK Türkiye sözcülüğünün yapmasını istediği açıklamayı kabul ettiğini kaydetti.

Demirtaş da 30 Eylül 2014 günü “Bu bir yalvarma değildir. Bu bir minnet değildir. Tarihi direnişe hep birlikte katılalım. Tarihi direnişi hep birlikte yapalım ki tarih ittifakı da tarih birliği de oluşturma fırsatımız olsun.” şeklinde beyanların bulunduğu basın açıklamasını yaptı.

Kobani iddianamesi kabul edildi

İşte PKK’nın Demirtaş’a verdiği talimatlar… Gizli tanık Mahir deşifre etti