Kobani operasyonuna ilk tepki CHP’den!

featured
service

HDP’nin PKK ile organik bağını ortaya koyan Kobani operasyonuyla HDP’nin önemli isimleri gözaltına alınmasına ilk tepki CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanı Sezgin Tanrıkulu ve CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’dan geldi.

Bu sabah HDP’ye yönelik Kobani operasyonunun düğmesine basıldı. Gözaltına alınanlar arasında HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna, MYK üyesi Alp Altınörs ile mevcut ve eski HDP yöneticileri de bulunuyor.

Operasyona siyaset dünyasından ilk tepki CHP’li isimlerden geldi.

CHP’li Tuncay Özkan yaptığı açıklamada “Kardeşim Sırrı Süreyya Önder’e yaptığınız zulümdür. Tam altı yıl sonra yargılanıp serbest kaldıkları dosyadan yüzlerce siyasetçiye yaptığınız zulümdür. Bunların sonunda zulmünüzde boğulursunuz” dedi.

Özkan ardından, “Kars’ın seçilmiş Belediye Başkanı Ayhan Bilgen den, RTÜK üyesi Ali Ürküt’e, Sırrı Süreyya Önder’e kadar yüzlerce insan, uydurulmuş gerekçelerle zulm altına alınıyorsa, bedeli ağır olur. Zalimler unutmasın adalet er geç herkese lazım olur” ifadelerini kullandı.

Sezgin Tanrıkulu ise açıklamasında “Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve bir çok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!” dedi.

OPERASYONUN AYRINTILARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani bahanesiyle 2014’te düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verdi.

Gözaltına alınanlar arasında eski milletvekili ve HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna, MYK üyesi Alp Altınörs ile mevcut ve eski HDP yöneticilerinin bulunduğu öğrenildi.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada “6, 7, 8 Ekim 2014 tarihlerinde, ülke genelinde ‘Kobani’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde PKK/KCK terör örgütü sözde yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ile HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK terör örgütünün bazı basın yayın organlarında, Fırat Haber Ajansı ve gençlik yapılanması, kadın yapılanması vb üzerinden halka sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda çağrı yapıldığı” belirtildi.

KOBANİ OLAYLARI

Açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller başta olmak üzere 35 il, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerinde 6 Ekim 2014’te başlayarak 7, 8, 9 Ekim 2014 tarihlerinde barikatlar kurmak sureti ile yolların kesildiği, uzun namlulu silah, molotof kokteyli, havai fişek, taş ve sopalarla kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların ikametlerine, iş yerlerine ve araçlarına zarar verildiği, çok sayıda vatandaşın ve kolluk kuvveti mensubunun yaralandığı terör olayları sonucu 37 vatandaşın hayatını kaybettiği bildirildi.

Terör eylemlerine dayalı cinayetlerin 7 Ekim 2014’te işlenmeye başlanmasına karşın bu yöndeki çağrıların kararlı şekilde 8 Ekim 2014’te de devam ettiğinin görüldüğü aktarılan açıklamada, olaylar sırasında 37 nitelikli adam öldürme, 29 adam öldürmeye teşebbüs, 3 bin 777 mala zarar verme, 25 alıkoyma, 395 hırsızlık, 15 yağma, 308 iş yeri ve konut dokunulmazlığını ihlal, 13 Türk bayrağını yakma, 7 Atatürk’ü Koruma Kanunu’na muhalefet suçunun işlendiği, ayrıca 326 güvenlik görevlisi ile 435 vatandaşın yaralandığı kaydedildi.

Kobani operasyonuna ilk tepki CHP’den!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

12 Yorum

 1. 2 sene önce

  Birde şu şehit olan askerlerimiz.daga kaçırılan kandırılmış gençler için konuşun.diyin bi pkk a terör örgütüdür hdp de onun yavuklusu

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Birde utanmadan Atatürklü profil resmi kullanıyor. Türkiye böyle bir alçaklık görmedi. hemen rte akp nefretini ortaya sürüp uyduruk gerekçe filan deyip gerçekleri örtmek bunun bir yaptırımı olmalı.

  Cevapla
 3. chdp

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Chp ve hdp kapatılmalıdır! Yeter Türk milletine yaptıkları ihanet!

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  İHLÂS HOLDiNG’in Atatürkçü görüşüne göre, HDP, içindeki “sol ve sosyalist kayyumlar” olmasa, misss gibi (mis mis bonbon şekeri gibi) bir parti olacaktır [bkz: (—1—) Nebi Miş, “2018’de siyaset” (2 sütun üzerine) başlıklı köşe yazısı, Türkiye gzt., İhlâs Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı A. Mücahid Ören, Yayın Sahibi İhlâs Gazetecilik AŞ (adına) Yönetim Kurulu Başkanı Genel Yayın Yönetmeni ve Yayın Sahibi Temsilcisi İsmail Kapan, Yazı İşleri Müdürü Sadık Söztutan, Sorumlu Müdür Ahmet Demirbaş, Yıl 49 Sayı 17450, 01 Ocak 2019 Salı, Baskı İhlas Gazetecilik A.Ş. 06750 Akyurt/Ankara, s.8 ve (—2—) “Kayyımları süpüreceğiz” (tek sütun üzerine) başlıklı HDP Mitingi haberi, Cumhuriyet gzt., İmtiyaz Sahibi Cumhuriyet Vakfı adına Alev Coşkun, Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Yazıişleri Müdürleri Serkan Ozan / Olcay Büyüktaş Akça, Sorumlu Müdür Ozan Alper Yurtoğlu, ISSN 977-1300-0934, Yıl 94 Sayı 34094, Pazar 10 Şubat 2019, Baskı DPC Doğan Medya Tesisleri Hoşdere Yolu 34850 Esenyurt/İstanbul, s.5].

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Bu adamlar içeride tutulmalı.. Hain her zaman hain dir.. Amerikanın paralı askerlerine aman vermeyin.. Emparyalistlerin uzantı ve böcek haşerilerini devamlı dezenfektan edin..

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  peki adamın cesedi bala bulanıp file sokulduktan sonra uçurumdan atılınca adamın ruhu azaptan kurtulmuyor mu? bence senaryonun en can alı yeri burası.

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  bence CHP Atatürk portrelerini indirsin Soros’un resmini koysun daha uygun olur

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Atatürkcü olduklarini iddia edenler bu cia in usagi sezgin tanrikulunun chp nin basdanismani olmasini nasil iclerine sindirebiliyorlar?

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  insanin zoruna gidende bu zaten. bu asalaklara kalmamali Atatürk.

  Cevapla
 11. 2 sene önce

  O ne yorum öyle SAYIN ETYEMEZ iMAM? Siz -maşşallah- beni de aşmışsınız. SAYGILAR..

  Cevapla
 12. 2 sene önce

  Chp kendine gel bu parti atatürk ün partisi teröriste prim vermez

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!