‘Kobani’den PKK/PYD'yi çıkarma teklifi doğrudan Rusya’dan geldi’

Gazeteci Levent Kemal, 'Ayn el-Arab'ın(Kobani) PKK/PYD'den arındırılması' teklifinin doğrudan Rusya'dan geldiğini ve müzakerelerin hala devam ettiğini iddia etti.

‘Kobani’den PKK/PYD'yi çıkarma teklifi doğrudan Rusya’dan geldi’

Gazeteci Levent Kemal, Türkiye’nin olası Suriye operasyonu öncesinde Rusya ile Türkiye arasında Ayn el-Arab(Kobani) üzerinde başlayan müzakerelerin devam ettiğini ve son kararın Erdoğan-Putin görüşmesinde alınacağını iddia etti..

Barzanilerin yayın organı Rudaw'a konuşan Kemal, ”Türkiye ve Rusya’nın hangi başlıkları ele aldıklarına dair, “Aslında bizim yazdığımız bir taslak metin. Rusya'nın teklifi aslında. Türkiye operasyon yapacağını, Tel Rıfat ile ilgili kaygılarını belirttikten sonra müzakerelerin başladığını biliyoruz. Bu müzakerelerin başlangıcından sonra Tel Rıfat’ın, Ayn El Arap’ın (Kobani'nin) görüşüldüğünü biliyoruz. Bir de işte Malikiye bölgesinin görüşüldüğünü biliyoruz. Bu Türkiye'nin sunduğu bir teklif değil. Rusya'nın Türkiye'ye daha büyük bir başarı yaşanmış gibi gözükmesi için sunduğu teklif paketinin Ayn El Arap kısmı, Kobane kısmı…  Tel Rıfat konuşuluyordu, Malikiye konuşuluyordu, Kamışlı konuşuluyordu sanırım onlar gündemden düştü. Sürüyor müzakereler, bitmiş ve kabul edilmiş süreçler yok ortada” diye konuştu.

'AYN EL-ARAB-İDLİB' PAZARLIĞI MI?

Herkesin ortamın sıcaklığından dolayı müzakereleri bitmiş, üzerinde anlaşılmış bir metin olarak algıladığını ancak durumun öyle olamadığını ifade eden Kemal, “(Ayn el-Arab'ın karşılığında İdlib mi verilecek?) Zannetmiyorum. Çünkü Kobani sembolik önemi, siyasi önemi, yansımaları çok yüksek olan bir yer. Sadece Rusya ya da Suriyeli Kürtler için değil aynı zamanda IŞİD ile mücadelede sembol bir yer olduğu için ben böyle bir uzlaşmanın olacağını zannetmiyorum. Rusların yapmaya çalıştığı şey Türkiye'yi bu tarafa doğru yönlendirmek. Ruslar Türkiye'yi ABD ile karşı karşıya gelecek pozisyonlara sokmak için çeşitli tekliflerde bulunuyor. Yani durum biraz böyle. Benim anladığım kadarıyla zaten olay Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmeye kaldı. Benim anladığım kadarıyla diyorum, çünkü bir daha görüşme olmayacak alt seviyede diye duydum. Tabii bu duyum, yani kaynaklar bununla ilgili evet ya da hayır demiyor hiçbir zaman” dedi.

ABD'NİN TUTUMU

ABD’ye rağmen Türkiye’nin bir operasyon başlatıp başlatmayacağı konusunda ise Levent Kemal şunları söyledi:

“Dün Pentagon Sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı. Normalde yeşil ışık yakmasalar ve karşı gelseler bunu direkt söylerler. Pentagon Sözcüsüne dün sordular, çok yuvarlak cevaplar verdi. Türkiye'nin hedeflediği alanlar ABD'nin olmadığı alanlar, 2019'da çekildiği alanlar. Burada muhatap Rusya. Amerikalıların olmadığı noktalar. Muhtemelen Türkiye, Amerikan üslerinin bulunduğu Malikiye bölgesine herhangi bir harekat gerçekleştirmediğinde buna göz yumacaklardır. Çünkü bu Amerikalıların da işine gelir. ‘Bakın Rusya sizi koruyamıyor’ demek için. Amerika'nın yeni stratejisi Rusya ve Çin'e karşı olduğu için Rusya'nın Suriye'de zora düşmesini ister ama burada devreye nasıl farklı hesaplar giriyor bilmiyorum ben sadece gazeteci olarak okuduklarımı söylüyorum.”