Kocaeli’nde tek bir icra dairesinde 135 bin dosya var!

Kocaeli’de icara dosyalarında adeta patlama yaşanıyor. Sadece tek bir icra dairesinde dosya sayısı 135 bini buldu.

Kocaeli’nde tek bir icra dairesinde 135 bin dosya var!
Türkiye’nin sanayi merkezi olarak bilinen 2 milyona yakın nüfusa sahip Kocaeli’de icra dosyalarında patlama yaşanıyor. Kocaeli Adliyesi’ne bağlı çalışan icra dairelerinde artık dosya konulacak yer olmadığı için dosyalar koridorlara taşmış durumda.
Kocaeli’de sadece tek bir icra dairesindeki rakam bile durumun vahametini ortaya koyuyor. Kocaeli’de en son kurulan icra dairesi olan 8. İcra Dairesi’nde dosya sayısı 135 bini buldu. Bu sayının ise yıl sonuna kadar 150 bine ulaşacağı ifade ediliyor. Büyük çoğunluğunu elektrik, su, internet ve telefon faturaları ile kredi kartı borçlarının oluşturduğu icra dosyaları arasında, karşılıksız çeklerden ötürü açılan dosyalar da önemli yer tutuyor.
Kocaeli Adliyesi ile birlikte Gebze, Gölcük, Karamürsel ve Körfez adliyelerinde işlem gören icra dosyaları ile birlikte kent genelindeki toplam icra dosyası sayısı ise 600 bine yakın olduğu belirtildi. Kocaeli’de ortalama her 4 vatandaştan biri icralık olurken, halihazırda yer alan icra dosyalarına ise her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediliyor.