Kocasakal: CHP yönetiminin partinin kurucu felsefesi ile ilgisi yok

Prof. Dr. Ümit Kocasakal, Türkiye'nin bugün yaşadığı sorunların aslında 60 yılın meselesi olduğunu söyledi.

Kocasakal: CHP yönetiminin partinin kurucu felsefesi ile ilgisi yok

CNN Türk’te ‘Akıl Çemberi’ programında açıklamalarda bulunan İstanbul Barosu eski Başkanı, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocasakal siyasi alandaki yanlışlıklara dikkat çekti.

“Bir şey ne iktidar öyle diyor ya da yapıyor diye doğru ya da yanlıştır, ne de muhalefet söylüyor ya da yapıyor diye doğru ya da yanlıştır.” diyen Kocasakal, Türkiye’nin bugün en büyük sorununun bölünmüşlük olduğunu söyledi. Sonra da sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin buraya gelmesinde o kadar büyük birikmiş günah var ki. Türkiye’nin yeri neresi diye konuşuldu. Bugün Türkiye’nin yeri ne cennet ne de cehennemde arafta arafta.”

Suriye’de Türk askerine yapılan saldıya ilişkin olarak “Türkiye neden bu günlere geldi?” sorusunu yönelten Kocasakal cevabı ise “Türkiye Atatürk politikalarından ve çizgisinden, cumhuriyetin kurucu felsefesinden uzaklaştığı için bugüne geldi. Ama bu 20 yılın meselesi değil, 60 yılın meselesi kabaca.” diye verdi. Sonra da 1956’da ABD’de Rockefeller’in yazdığı mektubu hatırlatarak, “Herkes, Nelson Rockefeller’in Türkiye’nin NATO’ya girmesinden 4 yıl sonra yazdığı mektupta Türkiye için “Oltadaki balık” demesini bir düşünsün.” dedi.

CHP YÖNETİMİNİ ELEŞTİRDİ

Sözlerini “CHP bu ülkeyi kuran, kurumlarını oluşturan bir parti, CHP’de 80 milyon insanın hissesi var bence. İster o hisseye sahip çıksın, ister çıkmasın.” diye devam eden Ümit Kocasakal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben CHP’nin kurumsal kimliği ile bugünki yönetim ve zihniyetini birbirinden ayırıyorum. Ve heryerde açıkça söyledim ve söylemeye devam ediyorum bugünkü CHP yönetiminin CHP’nin kurucu programı, değerleri ve felsefesi ile maalesef bir ilgisini kuramıyorum.”

ÜNAL ÇEVİKÖZ ABD’NİN SÖZCÜSÜ GİBİ

Prof. Kocasakal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz için “ABD’nin sözcüsü gibi davranıyor ve açıklamalarda bulunuyor.” iddiasında bulundu.

Kocasakal, “Açıklamalarını alt alta getirelim ancak ABD’nin sözcüsü bunları söyleyebilir. Çeviközün açıklamaları ABD politikalarının seslendirilmesi. Mesela Patriotlarla ilgili yaklaşımı, şimdi Libya konusundaki açıklamaları. Mesela diyor ki, “diyalog” Tamam da diyalogla çözülecek olan var çözülemeyecek olan var. Mesela uluslararası güçler harekete geçmeli. Uluslararası güçler dediğiniz AB, BM neyin hareketine geçecek. Ben Çeviköz’ün sözlerini alt alta getirdiğimde CHP’nin ilkelerine uymadığını söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kocasakal, “Rusya artık sadece bizim kuzeydeki komşumuz değil. Sıcak denizlere indi artık güneydeki komşumuz aynı zamanda.” dedikten sonra bir metefor yapacağını belirterek sözlerini “Ortadoğuda bir güç savaşının olduğunu biliyoruz. Küresel güçlerin satranç oyunu. Ama satrancı atlar, filler, vezirler oynamaz, onları oynatan eller oynar. Piyon iki çıkıyorsa kendi çıkmıyor, onu bir el iki ileri sürüyor. Mesele bunu kimin ve neden yaptığını görmek ve çözmek.” diye sürdürdü.