Kolajen içeren besinler

Kolajen nedir? Hangi besinler ve vitaminler kolajen üretiminde yardımcıdır? Detayları ile haberimizde ...

Kolajen içeren besinler

Kolajen kemik, kıkırdak, eklemler, lif ve hareket sisteminin yapı taşlarını oluşturan proteine verilen isimdir.

KOLAJEN NEDİR ?

Asıl olarak cilt sağlığı ile birlikte anılan kolajen aslında tüm vücudumuz için oldukça gerekli bir protein türüdür.Kolajeni fibroblastlar ve diğer hücreler oluşturur. Fibroblastların görevlerinin en başında cilde parlaklık ve esneklik sağlayan kolajenin üretilmesinin yanı sıra elastin üretimi de bulunur.

KOLAJEN NE İŞE YARAR ?

Vücudumuzun parçalarının bir arada kalmasını kolajen sağlar. Vücudumuzdaki bağ dokusunun çok büyük bir bölümünü kolajen oluşturur. Kolajenin ana görevi cilde sağlamlık, cilt yapısını oluşturan bir ağ oluşturmak, cilde güç ve esneklik vermektir.

SÜT ÜRÜNLERİ VE YUMURTA

Yumurtanın sarısı da beyazı da kolajen üretiminde güçlü bir besin kaynağıdır. Yumurtanın beyazı kolajeni oluşturan glisin, prolin ve diğer amino asitlere sahip olduğu için oldukça iyi bir kolajen kaynağıdır.

(Alerjiniz varsa kullanmayınız.)

KIRMIZI MEYVELER VE SEBZELER

Elma, kırmızı kapya, ahududu, böğürtlen, kiraz, yaban mersini, kızılcık, çilek, pancar, biber, domates gibi besinler güçlü antioksidanlar içerdikleri için kolajen üretiminine yardımcıdırlar.

(Alerjiniz varsa kullanmayınız.)

YEŞİL SEBZELER

Kolajen üretiminde önemli bir faktör de kolajen ile birlikte yeterli C vitami tüketmektir. Ispanak, tere, maydanoz, roka ve semizotu düzenli olarak tüketilmelidir.

(Alerjiniz varsa kullanmayınız.)

C VİTAMİNİ

Greyfurt, bal kabağı, portakal, kavun, havuç, gibi C vitaminini barındıran besinler de kolajen üretimine yardımcı önemli besinlerdendir.

(Alerjiniz varsa kullanmayınız.)

A VİTAMİNİ

Cildin yüzeyine kan akışını iyileştiren A vitamini kolajen üretimini artırmaya ve cildin yaşlanmasına neden olan elastinin ve kolajen parçalanmasını yavaşlatır.

(Alerjiniz varsa kullanmayınız.)

SARIMSAK

Sarımsak içerdiği bol sülfür miktarı ile C vitamini dışında kolajen üretimini destekleyen besinler arasındadır.

(Alerjiniz varsa kullanmayınız.)

BEYAZ ÇAY VE SOYA

Beyaz çay kolajen moleküllerini ve cilt proteinlerinin yapısını korumada etkilidir. Soya doğal bir bitki hormonu olan genistein bileşiğini içerir. Ayrıca soyadaki antioksidanlar cilt bakımında önemli rol oynar.

(Alerjiniz varsa kullanmayınız.)