Kolombiya’da sokaklar yanıyor

Kolombiya'da temel gıdaların zamlanmasına sebep olacak yeni vergi reformuna karşı binlerce insan sokakları doldurdu. Polisin sert müdahalesi sonrası onlarca sivil öldü.

Kolombiya’da sokaklar yanıyor

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque’nin Kongre’ye süt, et ve yumurta gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarını artırmayı amaçlayan bir vergi tasarısını teklif etmesinden sonra 28 Nisan’dan beri Kolombiya sokakları durulmuyor.

Eylemlerin yasaklanmasına rağmen Kolombiya halkı 50’den fazla bölgede kitlesel olarak sokağa çıktı. Temel gıdalardaki fiyatların yükselmesinin yanı sıra insan hakları savunucuları ve muhaliflere yönelik suikastlerin ve sistematik şiddetin son bulması da talepler arasında.

Kolombiya’da işsizlik yüzde 16 seviyesine gelmiş durumda. Özellikle pandemiyle birlikte artan işsizliğin yanı sıra asgari ücretin altında çalıştırılanların oranı da oldukça yüksek. En son teklif edilen vergi reformu da bardağı taşıran son damla oldu.

Vergi reformuna karşı başlatılan Ulusal Grev’e binlerce insan katılırken Ulusal Grev Komitesi eylemlerin tamamen barışçıl olduğunu ancak İsyan Kaşıtı Mobilize Birlik’in (ESMAD) orantısız bir şiddet uyguladığını belirtiyor.

Ulusal Grev Komitesi’nin açıklamalarına göre eylemlerde 30’un üzerinde eylemci öldürüldü. Onlarca yaralı var ve yüzlerce insan keyfi şekilde gözaltına alındı.

Duque, temel malların fiyatını artırmayı öneren tasarının geri çekildiğini açıklamasına rağmen, Kolombiyalılar şiddete, güvensizliğe ve sistematik katliamları protesto etmek için sokaklarda kaldı.

Ulusal Grev Komitesi 4 Mayıs’ta, hükümetin diğer acil sorunların yanı sıra ekonomi, emeklilik sistemleri, işgücü, sağlık ve eğitimle ilgili bir dizi talebe uymasını talep etmek için büyük bir seferberlik çağrısında bulundu.

Talepler, halihazırda gerçekleştirilmiş olan vergi reformunun geri çekilmesine ek olarak, sağlık reformu ve ulusal aşılama planının güçlendirilmesidir.