Komandolar PKK’nın inlerine giriyor

Pençe-Kaplan Operasyonu kapsamında komando birlikleri Irak'ın kuzeyindeki Haftanin’de terör örgütüne ait hedefleri imha ediyor.

Komandolar PKK’nın inlerine giriyor

TSK tarafından son dönemde Irak’ın kuzeyinden karakol ile üs bölgelerine taciz ve saldırı teşebbüslerini artırarak, hudutlar ile halkın güvenliğini tehdit eden PKK terör örgütüne yönelik ‘Pençe-Kaplan’ operasyonu başlatıldı.

‘Pençe-Kartal’ operasyonunun hemen ardından gerçekleştirilen ‘Pençe-Kaplan’ operasyonu kapsamında komando birlikleri, Haftanin’de terör hedeflerini imha etmeye başladı. Büyük özenle planlanarak, gerçekleştirilen harekatın detayları ise dikkat çekti. Verilen emrin ardından başlatılan operasyon kapsamında, ilk olarak tüm harekat alanı ateş destek vasıtalarıyla vurulmaya başlandı. Yerli üretim Fırtına Obüsleri ile çok namlulu roketatarların da kullanıldığı atışlarda 150’den fazla hedef, tam isabetle vuruldu.

KOMANDOLAR, HELİKOPTERLE BÖLGEYE İNDİ

SİHA’ların yanı sıra F-16’larla da destek verilen harekatta, Atak helikopterleri de kullanılarak, hedefler ateş altına aldı. Yapılan atışlarla bölgenin yumuşatılmasının ardından hava hücum harekatına geçildi. Belirlenen bölgelere komandolar, karadan sızma harekatı gerçekleştirirken, bazı komando birlikleri de helikopterlerle bölgeye indirildi. Helikopterlerle başarıyla yapılan hava hücum harekatı sonrası komandolar, belirlenen hedeflere tek tek girmeye başladı.

BAKAN AKAR VE KOMUTA KADEMESİ GECE BOYU TAKİP ETTİ

Milli Savunma Bakanlığı tarafından ‘Kahraman komandolarımız Haftanin’de’ diye kamuoyuna duyurulan ‘Pençe-Kaplan’ operasyonunu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, gece boyunca takip etti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’nde brifing alan Bakan Akar ve komutanların talimatlarının ardından harekat başladı. Zaman zaman videokonferans yöntemiyle de bölgedeki birliklerin komutanlarıyla görüşerek, talimat verildi.