‘Kontrgerilla cinayetlerinin aydınlatılmasında doğru mücadele yürüyor’

Yaklaşık 27 yıl önce suikasta kurban giden araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu'nun ağabeyi avukat Ceyhan Mumcu, yine suikast sonucu yaşamını yitiren Doç Dr. Necip Hablemitoğlu'nun katil zanlılarından olduğu değerlendirilen kilit şüphelinin yakalanmasını Veryansın Tv'ye değerlendirdi. 'Olayın aydınlanma ihtimali çıkıyor ortaya. Bu bakımdan çok önemli' diyen Mumcu, kontrgerilla cinayetlerinin aydınlatılması konusunda bugün doğru bir mücadele yürütüldüğünü söyledi.

‘Kontrgerilla cinayetlerinin aydınlatılmasında doğru mücadele yürüyor’

Veryansın Tv

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ve Alman Vakıfları davalarının raporlarını hazırlayan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının 17’nci yıl dönümünde, katil zanlılarından olduğu değerlendirilen kilit şüpheli Ukrayna’da yakalanmıştı. Şüphelinin Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda yüzbaşı rütbesiyle görev yaptığı sırada TSK’dan ihraç edilen Nuri Gökhan Bozkır olduğu ortaya çıkmıştı. Hablemitoğlu suikastına ilişkin bu gelişmeyi 24 Ocak 1993’te evinin önünde uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’nun ağabeyi avukat Ceyhan Mumcu Veryansın Tv’ye yorumladı.

‘AYDINLANMA İHTİMALİ ÇIKIYOR’

“Devletin ısrar etmesi, faili bulmada organize çalışması olumlu” diyen avukat Mumcu, “Ondan dolayı memnunum. Umarım buldukları failden önemli gelişmeler sağlanır, böyle bir ihtimal de var. Umarım ki Ukrayna Türkiye ile işbirliği yapar ve bu sanığı teslim eder” dedi.

Mumcu, “Olayın aydınlanma ihtimali çıkıyor ortaya. Bu bakımdan çok önemli. Dünya bakımından çok önemli bir terör faaliyeti, bir suikasttır. Bir insan düşüncelerinden, mücadelelerinden dolayı öldürülmüştür. Öldürülmesinin arkasında da bir örgüt olduğu muhakkak. Onun için faydalıdır” diye konuştu.

Uğur Mumcu suikastının bu saatten sonra aydınlatılabilir mi?” sorusuna Mumcu, “Umutlu değilim, zaman aşımına da uğradı” yanıtını verdi.

‘ŞİMDİKİ MÜCADELEYİ DOĞRU BULUYORUM’

Kontrgerilla cinayetlerinin aydınlatılması konusunda bugün yürütülen mücadeleyi doğru bulduğunu ifade eden Mumcu, şunları söyledi:

“Şimdiki mücadeleyi doğru buluyorum. Milli İstihbarat Teşkilatı çok güzel çalışıyor. İşin peşini bırakmıyor, kanıt buluyor. Sadece bir Bylock’u bulması bile çağa damgasını vuracak istihbarat olaylarından biridir. Karlov suikastında da gördüm, Kaşıkçı olayında da öyle. Yani Türk emniyetiyle iyi bir eşgüdümle çalışıyorlar. Bu konuda umutluyum. Elden gelen yapılıyor. Unutulmaya terk edilmiyor. Yapılan gayet doğru ve herkesin buna katkı sağlaması gerekir.”