Kontrolden çıkan roketin nereye düşeceğini açıkladılar

Çin’in kontrolden çıkan roketi yörüngede kontrolsüz düşüşünü sürdürüyor. ABD Savunma Bakanlığı, roketin yarın sabah erken saatlerde Türkmenistan'da bir çöle düşebileceğini açıkladı.

Kontrolden çıkan roketin nereye düşeceğini açıkladılar

Çin’in 29 Nisan’da uzaya gönderdiği roketin düşüşünde sona gelindi.

Uzay istasyonu için yollanan ve ilk modülü taşıyan roket kontrolden çıkmasının ardından yörüngedeki düşüşünü sürdürüyor.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan açıklamada, roketin yarın sabah erken saatlerde Türkmenistan'da bir çöle düşebileceği belirtildi.

ÇİN'DEN AÇIKLAMA: TEHLİKE OLUŞTURMUYOR

Kontrolden çıkan rokete ilişkin Çin Halk Cumhuriyeti yöneticileri sessizliğini bozarak roketin bir tehlike oluşturmadığını belirtmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin roketin bir tehlike oluşturmadığını öne sürdü.

Wenbin, "Roket parçalarının büyük bölümü düşüş sırasında yanacak" diyerek, roketin bir zarara sebep olma ihtimalinin çok az olduğunu belirtti.

Bu, konuya dair Çin’den gelen ilk resmi açıklama oldu.

KONTROLDEN ÇIKMIŞTI

Çin’in uzay istasyonunun inşası için fırlattığı 22 tonluk roket bir süre sonra kontrolden çıkmış ve parçalanmaya başlamıştı.

Roket enkazının yerleşim yerlerine düşme ihtimali dünyada endişeye neden oldu. Bazı basın yayın organları da konuya ilişkin abartılı haberler yapıp paniğe neden oldu.

Yetkililer roketin bu hafta sonu dünyaya düşmesinin beklendiğini açıklamıştı. 

ÇİN BU YIL UZAYA ÜÇ TAYKONOT GÖNDERECEK

Çin İnsanlı Uzay Ajansı Direktörü Hao Çun, bu yıl içinde yapılacak ilave fırlatma misyonlarına ilişkin çekirdek modüle entegre edilmek üzere Tiencou-2, Şıncou -2 uzay araçlarının gönderileceğini belirtti.

Tiencou-2 ile kargo görevi yapılacağını kaydeden Hao, Şıncou-2 ile 3 taykonotun gönderileceğini ve bu taykonotların uzayda 3 ay kalacağını kaydetti.

Bugüne kadar Çinli astronotların uzayda kalma süresinin en fazla 33 gün olduğunu belirten Hao, çekirdek modüle idrarı temiz suya dönüştürmek için ve karbondioksiti oksijene çevirmek için hayat destek sisteminin kurulduğunu söyledi.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşacak istasyon tamamlandığında Rusya'nın artık faal olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutlarda olacak.

"Tienhı" modülünün ardından, "Vıntien" (Gökleri Aramak) ve "Mıngtien" (Gökleri Düşlemek) adlarını taşıyan laboratuvar modülleri 2022'de uzaya yollanacak.

Ana iskeletin oluşmasının ardından, sonraki yıllarda "Şüntiyen" (Gökleri Dolaşmak) adlı uzay teleskobu ayrı bir modül olarak istasyona eklenecek.

2024'DEN SONRA UZAYDAKİ TEK İSTASYON OLACAK

Uzayda halihazırda ABD, Kanada, Japonya, Rusya ve Avrupa ülkelerinin birlikte çalıştığı Uluslararası Uzay İstasyonu bulunuyor.

Ancak Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görevi 2024’te sona erecek. Çin Uzay İstasyonu 2024’ten sonra yörüngedeki tek uzay istasyonu olacak.