Konu: Dugina suikastı… ABD istihbaratından Rusya’ya teyit

ABD'li yetkililer, Dugina suikastının emrini Ukrayna hükümetinin bazı bölümlerinin verdiğine dair istihbarat değerlendirmesinin geçen hafta ABD hükümeti içinde paylaşıldığını, ordu, güvenlik servisleri ve Zelenskiy'nin ofisi dahil Kiev'deki rakip güç merkezlerinden hangisinin emriyle yapıldığını kestiremediklerini söyledi.

featured

The New York Times (NYT), ABD’nin istihbarat teşkilatlarının ünlü Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in siyasi yorumcu kızı Daria Dugina’ya 20 Ağustos’ta Moskova Bölgesi’nde aracı infilak ettirilerek düzenlenen suikastın emrini Ukrayna hükümetinin bazı bölümlerinin verdiğine inandığını yazdı.

Sputnik’in haberine göre Ukrayna yönetiminin suç ortaklığına dair istihbarat değerlendirmesi geçen hafta ABD hükümeti içinde paylaşıldı.

İstihbaratla ilgili gazeteye konuşan ABD’li yetkililer, Ukrayna hükümetinin hangi unsurlarının Dugina’ya suikast düzenlenmesi için yetki verdiğine inanıldığı, saldırıyı kimin gerçekleştirdiği veya Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in imzasının olup olmadığını açıklamadı.

Haberde “Ukrayna’nın eylemi ve ABD’nin yanıtı hakkında bilgi verilen yetkililer, gizli istihbarat ve hassas diplomasi meseleleri hakkında adlarının açıklanmaması şartıyla konuştu” denildi.

RUSYA DA ‘UKRAYNA’ DEMİŞTİ

22 Ağustos’ta Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Dugina suikastının Ukrayna istihbaratı tarafından hazırlandığını ve Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk tarafından gerçekleştirildiğini açıklamıştı. Bunun üzerine Ukrayna hükümeti herhangi bir dahli olduğunu reddetmişti. Bu kez ABD’nin istihbarat değerlendirmesi sorulduğunda, Zelenskiy’in danışmanı danışmanı Mihail Podolyak bu inkarları yineledi.

thumbnail
İlişkili Haber

Rusya’dan ‘Dugina suikastı’ açıklaması… Failin ismini verdiler, görüntüleri dağıttılar

NYT’ye konuşan Podolyak, “Savaş sırasında şu ya da bu ülkedeki herhangi bir cinayetin beraberinde bir tür pratik önem taşıması gerektiğinin bir kez daha altını çizeceğim. Taktik veya stratejik bazı özel amaçları yerine getirmelidir. Dugina gibi biri, Ukrayna için taktik veya stratejik bir hedef değil” dedi.

ABD’li yetkililer ise ‘ordu, güvenlik servisleri ve Zelenskiy’nin ofisi dahil olmak üzere Ukrayna hükümetindeki rakip güç merkezlerinin tam bir resminden yoksun olduklarını, bunun Ukrayna hükümetinin bazı bölümlerinin komplodan neden haberdar olmadığını açıklayabileceğini’ söyledi.

Haberde ‘Washington’ın suikastta yer almadığı, önceden bilgisinin olmadığı ve sonrasında Ukraynalı yetkililerin kulağını büktüğü’ ifade edilerek “ABD, plandan haberdar olsaydı, cinayete karşı çıkardı” denildi.

Bazılarının suikastın asıl hedefinin Aleksandr Dugin olduğuna inandığı, Rus medyasına göre bir festivalden dönerken Dugin’in kızıyla birlikte değil, başka bir araçla gitmeye karar verdiği, ardından Dugina’nın kullandığı Toyota Land Cruiser’ın sürücü koltuğunun altına yerleştirilen patlayıcının uzaktan kumandayla infilak ettirildiği hatırlatıldı.

NYT, ‘Rusya’nın cinayetle ilgili özel bir misilleme yapmadığını, ancak ABD’nin bu tür saldırıların Moskova’yı üst düzey Ukraynalı yetkililere karşı kendi saldırılarını gerçekleştirmeye teşvik edebileceğinden endişe duyduğunu’ yazdı.

 

Konu: Dugina suikastı… ABD istihbaratından Rusya’ya teyit

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Kadın öldüren alçaklar, nazi mafya yöntemi, anne Frank 14 yaşındaydı alman nazileri tarafından başka ülkede takip edilerek öldürüldü. Bunlara destek verende aynı zihniyet.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!