32. Gün'den çıktı... Kopenhagcı ROK

Rasim Ozan Kütahyalı’nın İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencisi olduğu dönemde Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün programına katıldığı görüntüler ortaya çıktı. Kütahyalı programda söz alarak AB’nin Kopenhag Kriterleri’ni “tam onayladığını” söylüyor.

32. Gün'den çıktı... Kopenhagcı ROK

VERYANSIN TV

Rasim Ozan Kütahyalı İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencisi olduğu dönemde Avrupa Birliği’nin Kopenhag Kriterleri'ni savunduğu ortaya çıktı.

Kütahyalı’nın Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün programına katıldığı görüntüler ortaya çıktı.

Görüntülerde Birand’ın “İçinizde Kopenhag kriterlerinin ne olduğunu bilen var mı?“ sorusuna Kütahyalı “AB’nin kendi kurumsal ilkeleri. Siyasi, kültürel ve ekonomik alanda… Ve Türkiye’nin de 2 senedir üzerinde durduğu, devamlı tartıştığı bir şey. Ben okudum da o belgeyi. O belgeyi tam onaylayanlardanım ben. O belgenin bu ülkeye uyması gerektiğini düşünenlerdenim. “ yanıtını veriyor.

İşte o görüntüler:

KOPENHAG KRİTERLERİ NEDİR?

22 Haziran 1993 tarihinde yapılan Kopenhag Zirvesi'nde, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği'nin genişlemesinin Merkezi Doğu Avrupa Ülkelerini kapsayacağını kabul etmiş ve aynı zamanda adaylık için başvuruda bulunan ülkelerin tam üyeliğe kabul edilmeden önce karşılaması gereken kriterleri de belirlemişti.

Siyasi, ekonomik ve topluluk mevzuatının benimsenmesi olmak üzere üç grupta toplanan kriterler arasında “azınlıklara saygı gösterilmesi ve korunması” da yer alıyor. Söz konusu kriterin PKK'nın siyasi amaçları arasında bulunması, Türkiye’de birçok kesimin tepkisine yol açmıştı.