Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nden ABD’ye sert tepki!

featured

Kuzey Kore, ABD’nin Güney Kore ile aralık ayında düzenleyeceği askeri tatbikatların, nükleer müzakerelerin oluşturduğu olumlu havayı bozduğunu bildirdi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC)’nin resmi KCNA ajansının haberine göre, KDHC Dışişleri Bakanlığının ABD işlerinden sorumlu daire başkanı Kwon Jong Gun, yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığının kısa süre önce aralık ayında Güney Kore ile ortak askeri hava tatbikatını sürdüreceğini duyurduğunu hatırlattı.

Singapur’da haziran ayındaki ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un zirvesinin ardından Washington’un Pyongyang’a karşı tatbikatları durdurduğunu anımsatan Kwon, “ABD’nin İsveç’te yapılan teknik görüşmelerin kesilmesinden bir ay sonra Seul ile ortak tatbikat kararı alması Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ye karşı bir meydan okuma beyanatıdır.” ifadesini kullandı.

Kwon, “Tüm dünya ABD-Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin geleceği hakkında endişeliyken, Washington’un, Pyongyang karşıtı bir savaş tatbikatına katılma niyeti, dünya barışını ve güvenliğini taciz etmede başrolü üstlendiğini açıkça gösteriyor.” değerlendirmesini bulundu.

ABD’nin askeri eylemlerinin, nükleer silahsızlanma müzakerelerinin oluşturduğu olumlu diyalog havasını bozduğunu ve Kore Yarımadası’nda cepheleşme atmosferini canlandırdığını ifade eden Kwon, “Daha önce de altını çizdiğimiz gibi planlanan askeri tatbikat Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti-ABD ilişkilerinin daha da ilerlemesini engelleyebilir.” yorumunu yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi Kwon Jong Gun, sabırlarının taşmak üzere olduğunu, ABD’nin askeri eylemlerine seyirci kalmayacaklarını kaydetti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ve ABD arasında 5 Ekim’de İsveç’te yapılan görüşmeler ilk gününde kesilmiş, Pyongyang yönetimi, ABD tarafının, düşmanca yaklaşımını değiştirecek tatmin edici bir adım atmadığı müddetçe Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin “bu bıkkınlık veren müzakereleri” sürdürme niyeti olmadığını duyurmuştu.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Başmüzakerecisi Kim Myong Gil ise müzakere sürecinin yeniden başlamasının, ABD’nin tutumuna bağlı olduğuna dikkati çekerek, Washington’a yıl sonuna kadar süre vermişti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nden ABD’ye sert tepki!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!