Korgeneral Osman Erbaş helikopter kazasında şehit oldu

Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ın da şehit oldu. Erbaş darbe girişiminin ardından darbecilere karşı söylediği sözlerle hafızalara kazınmıştı.

Korgeneral Osman Erbaş helikopter kazasında şehit oldu

Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ın da şehit oldu. 

İlk açıklamayı, Ordu Valisi Tuncay Sonel ve AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar yaptı. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de "Bingöl’den Tatvan’a gitmek için bugün öğleden sonra kalkış yapan Kara Kuvvetleri’ne ait askeri bir helikopter bir müddet sonra kaza kırıma uğramıştır. Üzülerek ifade etmeliyim ki, 8’inci Kolordu Komutanımız Korgeneral Osman Erbaş’la birlikte dokuz kahramanımız şehit olmuştur." ifadelerini kullandı. 

ERDOĞAN'DAN TAZİYE TELEFONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, helikopter kazasında şehit olan Korgeneral Osman Erbaş'ın oğlu Yiğitalp Erbaş ile telefonda görüşerek taziyelerini iletti.

Yozgat'ın Yerköy ilçesinde 1962'de doğan Erbaş, 1983'te Kara Harp Okulundan mezun oldu.

Erbaş, 1997'de Kara Harp Akademisinden, 2000'de Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun oldu.

2008'de tuğgeneralliğe terfi eden Erbaş, 2008-2010 yıllarında Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Daire Başkanlığı, 2010-2012'de 1'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yaptı.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARININ GELİŞTİRİLMESİNE DESTEK VERDİ

Erbaş, yerli ve milli silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve İHA'ların geliştirilmesine büyük destek verdi.

Erbaş, 2010'da 1. Mekanize Piyade Tugay Komutanı olarak görev yaparken terör operasyonlarında İHA'ları kullanacak personele kapsamlı eğitimler verilmesini sağladı.

Erbaş, 2012'de tümgeneralliğe terfi etti, 2012-2015'te Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı, 2015-2016 yıllarında 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı görevlerinde bulundu.

BAĞLI KOMUTANLARA VERDİĞİ TALİMATLARLA DARBECİLERE KARŞI KOYDU

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi sırasında 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı olan Erbaş, kendisine bağlı birlik komutanlarına verdiği talimatlarla darbecilere karşı direnişin önemli isimlerinden oldu.

'ONLAR ASKER DEĞİL KATİL' 

Osman Erbaş 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 2016 yılında katıldığı şehit cenazesinde de, "Türk askeri hiçbir zaman vatandaşını öldürmez. Onlar, Türk askeri değil, katiller." sözleri ile darbecilere tepki göstermişti.

'İNCİRLİK'E BAKIN' DEMİŞTİ

FETÖ’NÜN 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açılan Akıncı Üssü davasının ek klasörlerinde, Adana Cumhuriyet Başsavcılığından gelen ve giden yazışmalara yer verildi. Söz konusu belgeler arasında; 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, eski Adana Garnizon Komutanı ve 6’ıncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı olan, daha sonra 8. Kolordu Komutanlığı görevine getirilen Korgeneral Osman Erbaş’ın Hatay ve Adana Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderdiği bilgi notu yer aldı. 

Erbaş, saat 02.26’da birlik komutanlarına WhatsApp’tan şu mesajı gönderdiğini belirtti: “Fason darbe girişimi fiyaskodur. Emir komuta silsilesi eskisi gibi sürecektir. Hiçbir komutan arkadaşım milletine küfür ettirecek bir harekete kalkışmayacaktır. Benim emrim alınmadan kimse bir yere ayrılmayacaktır. Bu hain girişim fiyaskoyla sonuçlandırılmıştır. Allah bu millete bugünleri bir daha yaşatmasın.” Ayrıca bölgesindeki Valileri arayarak birlik dışına araç çıkışını engelleyecek şekilde tedbir alınması konusunda uyarıda bulunduğunu belirten Erbaş, anlatımını şu sözlerle sürdürdü: “Sadece kendi bölgemizdeki 6 il değil, bizim gibi düşünen komutanlarımla da istişareler yaparak, bu çetenin bizi halkımızla karşı karşıya getirmesini önlemeye yönelik çalışmalarımızı sürdürdük. Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile ilk görüşmemizde bizim birliğimizden bir olay beklemeyin, İncirlik Üssü’ne bakın. Gerekirse İl Emniyet Müdürü’nü o bölgeye sevk edin ve ana kapıları araçlarla kapattırırsanız iyi olur dedim.”

Erbaş, 2017 general/amiral atamaları ile 8'inci Kolordu Komutanlığına atanmıştı.

Bingöl'den Bitlis'in Tatvan ilçesine gitmek üzere kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan Korgeneral Osman Erbaş, evli ve 2 çocuk babasıydı. 

OSMAN ERBAŞ'I VERYANSIN TV'YE ANLATTILAR

Osman Erbaş'ı emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ve emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel Veryansın Tv'ye anlattı. 

Ahmet Yavuz "Düzgün bir insandı, teğmenliğinden beri tanırım. Başımız sağolsun. Çok iyi bir subaydı." ifadelerini kullandı. 

'FETÖ'NÜN EN BÜYÜK HEDEFLERİNDENDİ'

Mustafa Önsel de "Çok düzgün iyi insandı Harp Okulu’ndan tanırım. Yozgatlıydı. Tipik bir Anadolu çocuğuydu, yiğit, kahraman, halkla içli dışlı, cesaretli, vatansever bir subaydı. Fetönün en büyük hedeflerindendi." diye konuştu.