Korona yasaklarına uymayanlara ceza yağdı

Koronavirüs yasaklarına uymayan kişi ve işyerlerine İstanbul ve Kocaeli'de cezalar verildi.

Korona yasaklarına uymayanlara ceza yağdı

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında, İl Pandemi Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Valilikte düzenlenen toplantıda Aksoy, “Özellikle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan hastalara sokağa çıkma yasağı ilan edildiği 22 Mart’tan itibaren toplamda 2644 vatandaşımız dışarı çıktığı için ikaz edilmiş, bunlardan 113’üne idari para cezası uygulanmıştır.

Umuma açık istirahat yerlerine yönelik olarak kapatılan yerlerimizin toplam sayısı 6 bin 546, uyarıya rağmen yasağa uymayan ve bunlardan hakkında işlem yapılan 55 işletmeye de gerekli cezai işlem uygulanmıştır. Vefa Destek Grupları 22 Mart tarihinden bugüne kadar 29 bin 262 talebi yerine getirmişlerdir” diye konuştu.

Vali Aksoy, fahiş fiyat uygulayan 41 işletme sahibine de ceza kesildiğini belirterek, “Fahiş fiyat uygulamaları ile ilgili yapılan denetimde 1395 denetim yapıldı ve 41 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır” dedi.

Ne kadar çok kişi evde tutulursa mücadelede o kadar başarılı olunacağını kaydeden Vali Aksoy, “Evde kalarak, dışarı çıkmama hususu emniyet, jandarma ve zabıtalarımız ile camilerde de din görevlileri tarafından duyurulmaya devam ediyor. Bu bizim en önemli ve üzerinde hassasiyetle durduğumuz konuların başında geliyor. Ne kadar çok insanımızı evde tutabilirsek bu mücadelede o derece başarılı olmuş oluruz” diye konuştu.

İSTANBUL’DA 2 BİN 241 KİŞİYE CEZA

İstanbul’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 28 Mart – 5 Nisan arasında yapılan denetimlerde 2 bin 241 kişiye idari para cezası uygulanırken 95 iş yeri mühürlendi, 43 araç trafikten men edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Kovid-19 tedbirleri kapsamında, 28 Mart-5 Nisan arasında gerçekleştirdiği denetimlerde, kurallara uymayan kişilere, iş yerlerine ve araçlara işlem yaptı.

Polis, kurallara uymayan 2 bin 241 kişiye idari para cezası uyguladı. Bu kişilerden 20’sinin 20 yaş altı olduğu öğrenildi. Tedbir yasaklarına uymayan 95 iş yeri mühürlenirken 43 araç da trafikten men edildi.

Denetimlerde kurallara uymayan iş yerlerine, kişilere ve araç sürücülerine toplam 1 milyon 480 bin 29 lira idari para cezası uygulandı.