Koronavirüs havadaki partiküllerle taşınır mı? İtalyan bilim insanlarından korkutan rapor

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Vovid-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya'dan kritik açıklama geldi. Bilim insanlarının hava kirliliğine neden olan parçacıkların içerisinde koronavirüs tespit ettiğini öne sürdü.

Koronavirüs havadaki partiküllerle taşınır mı? İtalyan bilim insanlarından korkutan rapor

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya’daki bilim insanları salgına ilişkin yeni bir araştırma sonucu paylaştı.

DHA’nın aktardığına göre, bilim insanları son yapılan çalışmalarda hava kirliliğine neden olan parçacıkların içerisinde koronavirüs tespit ettiğini açıkladı. Bu konuda araştırma yapan bilim insanları virüsün bu şekilde daha uzun mesafe katetmesine ve daha fazla insanın enfekte olmasına yol açıp açmadığını anlamaya çalışıyor. Daha önce yapılan çeşitli çalışmalarda hava kirliğine yol açan parçacıkların mikropları barındırdığı ve kuş gribi, kızamık ve şap gibi hastalıklara yol açan virüslerin uzak mesafelere taşınmasında rol aldığı görülmüştü.

Koronavirüsün hapşırma ya da öksürük yolu ile yayılan damlacıklar aracılığıyla bir ya da iki metre mesafeye ulaştığı biliniyor. Bazı araştırmalcılar beş mikrondan daha küçük damlacıkların ise havada dakikalarca asılı kalabildiğini, bu sayede başka yerlere taşınabildiğini savunmuştu. Bazı bilim insanları ise virüslerin uzun süre havada asılı kalamayacağında ısrarcı.