Koronavirüs insanlara nasıl bulaştı? DSÖ’den dikkat çeken ‘laboratuvar’ iddiası

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koronavirüs (Covid-19) pandemisinin Çin'deki kökenlerine ilişkin soruşturmasına öncülük eden Prof. Dr. Peter Embarek, "sıfırıncı hasta"nın Wuhan Viroloji Enstitüsü'nün bir çalışanı olabileceğini açıkladı.

Koronavirüs insanlara nasıl bulaştı? DSÖ’den dikkat çeken ‘laboratuvar’ iddiası

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kovid-19'un kökenlerini araştırma misyonu başkanı Prof. Dr. Peter Embarek, pandeminin sıfır noktasının Wuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki bir çalışan olabileceğini iddia etti. 

‘OLDUKÇA KUVVETLİ BİR HİPOTEZ’

Ocak ayında Çin'in Wuhan kentindeki araştırmacı ekibe liderlik eden Embarek,  "Sahada numune alarak enfekte olan bir araştırmacının sıfırıncı hasta olabileceği hipotezi oldukça kuvvetli.  Corona virüsün doğrudan bir yarasadan insana sıçradığı yer burası olabilir. Bu durum, rastgele bir köylünün ilk hasta olması fikrinden daha mantıklı” dedi.

DSÖ MART AYINDA REDDETMİŞTİ

NTV'nin haberine göre bununla birilkte geçtiğimiz Mart ayında DSÖ, Çinli bilim insanları ile işbirliği içinde, koronavirüsün muhtemelen yarasalarda ortaya çıktığını ve insanlara yayılmadan önce bir ara hayvana yayıldığını söyleyen raporlarını yayınladı. Ayrıca virüsün Çin'deki bir laboratuvardan sızdığına dair iddiaları da reddetti. 

Diğer taraftan Embarek, Ocak ayında Çin'deyken Wuhan laboratuvarlarında yürütülen yarasa araştırması ile ilgili olduğuna dair doğrudan bir kanıt bulunamadığı açıkladı. Ancak, Embarek ayrıca DSÖ uzman ekibinin Çinlilerle laboratuvar teorisini tartışmasının zor olduğunu da sözlerine ekledi:

"Görevi tamamlamadan 48 saat öncesine kadar, raporun laboratuvar kısmı hakkında konuşup konuşmayacağıımız konusunda hala bir anlaşmamız yoktu.”