‘Koronavirüs Türklere bulaşmaz’ diyen doktorlar şimdi ne diyor?

Yeni tip koronavirüs ülkemizde günden güne yayılıyor. Tespit edilebilen vaka sayısı 7 bin 402 olarak açıklanırken 108 kişi hayatını kaybetti. Avrupa'nın pekçok ülkesinde durum daha kötü. Akıllara birkaç hafta önce koronavirüse karşı umarsız açıklamalar yapan doktorlar geldi.

‘Koronavirüs Türklere bulaşmaz’ diyen doktorlar şimdi ne diyor?

VERYANSIN TV

Türkiye’nin yakın komşularında koronavirüs salgının görülmesinden sonra bir anda tanınırlığı artan ve kanal kanal dolaşıp koronavirüsü anlatan Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, koronavirüsün Türkiye’ye gelse bile salgın yapamayacağını savunmuştu.

İnsan ırkını, batılı ırkçıların yaptığı gibi “beyaz”, “sarı” ve “siyah” olarak sınıflayan Erbaş, virüsün gen farkından dolayı Asya ırkını daha çok etkilediği Türkiye’nin ise daha karışık genlere sahip olduğu için çok az etkileneceğini savundu. Erbaş, “Korona virüsün şu ana kadar yayılım bölgesi Vuhan ve çevresi yani Çin. Bu bölgedeki genetik kökeni ortak insanları yakalıyor. Bunlar daha çok sarı ırk ve kısa boylu insanlar. Yapılan çalışmalarda virüsün akciğerde tutunduğu protein Asya ırkında daha fazla. Beyaz ve siyah ırklarda ise 6’da 1 oranında daha az. Onun için buralarda görülse bile çok daha az görülecektir ve hafif geçecektir. Korona virüs Türkiye’ye de gelebilir ama asla Çin’deki gibi salgın yapmaz. 10 vak’a, 20 vak’a olabilir. Bunu bilemeyiz. Onu gelince görürüz” demişti.

Erbaş’ın açıklamalarının aksine İran, İtalya, İspanya, ABD ve Türkiye’de vakalar son günlerde Çin ve diğer asya ülkelerine oranla çok daha büyük artış gösteriyor.

TUZLU SU İLE GARGARA ÖNERMİŞTİ

Oytun Erbaş Youtube kanalında koronavirüsten korunma yollarıyla ilgili deniz suyu benzeri bir tuzlu su karışımıyla ağız ve burnun yıkanması gerektiğini söylemişti. Birçok doktor ise bunun virüsü öldürmeyeceği aksine virüs için daha uygun ortam hazılayacağını belirtti.

CANAN KARATAY: KELLE PAÇA İÇİN

Prof. Dr. Canan Karatay da koronavirüse karşı “Virüsten kurtulmak için kelle paça için” açıklaması yapmış ve sakatatçılara ilgiliyi artırmıştı.

YAVUZ DİZDAR: TÜRKİYE’YE BULAŞMAZ

Onkolog Dr. Yavuz Dizdar da koronavirüsü hafife alanlardan. Virüsün asla bir salgın oluşturmayacağını savunan Dizdar, koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından alınan önlemlere karşı çıkarak “Okul tatiline ihtiyaç yok. Virüs herhangi bir çocuğa bulaşmadı. Çocukların virüsü taşıdığı ile ilgili bir bulgu yok.” demişti.

Dizdar, “Türkiye’de yüzlerce insanın öleceği gibi bir felaket senaryosu gereksiz” demişti. Koronavirüsü griple kıyaslayan Dizdar, Kovid-19’un aşısının bulunduğunu da iddia etmişti.