‘Koronavirüs Türklere bulaşmaz’ diyen doktorlar şimdi ne diyor?

featured

Yeni tip koronavirüs ülkemizde günden güne yayılıyor. Tespit edilebilen vaka sayısı 7 bin 402 olarak açıklanırken 108 kişi hayatını kaybetti. Avrupa’nın pekçok ülkesinde durum daha kötü. Akıllara birkaç hafta önce koronavirüse karşı umarsız açıklamalar yapan doktorlar geldi.

VERYANSIN TV

Türkiye’nin yakın komşularında koronavirüs salgının görülmesinden sonra bir anda tanınırlığı artan ve kanal kanal dolaşıp koronavirüsü anlatan Fizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş, koronavirüsün Türkiye’ye gelse bile salgın yapamayacağını savunmuştu.

İnsan ırkını, batılı ırkçıların yaptığı gibi “beyaz”, “sarı” ve “siyah” olarak sınıflayan Erbaş, virüsün gen farkından dolayı Asya ırkını daha çok etkilediği Türkiye’nin ise daha karışık genlere sahip olduğu için çok az etkileneceğini savundu. Erbaş, “Korona virüsün şu ana kadar yayılım bölgesi Vuhan ve çevresi yani Çin. Bu bölgedeki genetik kökeni ortak insanları yakalıyor. Bunlar daha çok sarı ırk ve kısa boylu insanlar. Yapılan çalışmalarda virüsün akciğerde tutunduğu protein Asya ırkında daha fazla. Beyaz ve siyah ırklarda ise 6’da 1 oranında daha az. Onun için buralarda görülse bile çok daha az görülecektir ve hafif geçecektir. Korona virüs Türkiye’ye de gelebilir ama asla Çin’deki gibi salgın yapmaz. 10 vak’a, 20 vak’a olabilir. Bunu bilemeyiz. Onu gelince görürüz” demişti.

Erbaş’ın açıklamalarının aksine İran, İtalya, İspanya, ABD ve Türkiye’de vakalar son günlerde Çin ve diğer asya ülkelerine oranla çok daha büyük artış gösteriyor.

TUZLU SU İLE GARGARA ÖNERMİŞTİ

Oytun Erbaş Youtube kanalında koronavirüsten korunma yollarıyla ilgili deniz suyu benzeri bir tuzlu su karışımıyla ağız ve burnun yıkanması gerektiğini söylemişti. Birçok doktor ise bunun virüsü öldürmeyeceği aksine virüs için daha uygun ortam hazılayacağını belirtti.

CANAN KARATAY: KELLE PAÇA İÇİN

Prof. Dr. Canan Karatay da koronavirüse karşı “Virüsten kurtulmak için kelle paça için” açıklaması yapmış ve sakatatçılara ilgiliyi artırmıştı.

YAVUZ DİZDAR: TÜRKİYE’YE BULAŞMAZ

Onkolog Dr. Yavuz Dizdar da koronavirüsü hafife alanlardan. Virüsün asla bir salgın oluşturmayacağını savunan Dizdar, koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin ardından alınan önlemlere karşı çıkarak “Okul tatiline ihtiyaç yok. Virüs herhangi bir çocuğa bulaşmadı. Çocukların virüsü taşıdığı ile ilgili bir bulgu yok.” demişti.

Dizdar, “Türkiye’de yüzlerce insanın öleceği gibi bir felaket senaryosu gereksiz” demişti. Koronavirüsü griple kıyaslayan Dizdar, Kovid-19’un aşısının bulunduğunu da iddia etmişti.

‘Koronavirüs Türklere bulaşmaz’ diyen doktorlar şimdi ne diyor?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 2 sene önce

  Yargılanmalılar.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Doktorlara laf söylemeyin ….

  Cevapla
 3. Nihat Genç’i çocukluğumdan beri takip ederim veryansın tv’yi de bu yüzden ve objektif habercilik yaptığı için takip ediyorum. Fakat bu haber saptırılmış hedef gösterici bir haberdir. Veryansın TV’ye yakışmadı. Kimin elinden çıktıysa sorgulanması lazım.
  Muhalefetken her şey iyidir, mücadele edilir ama ne zaman güç ele geçirilmeye başlanır bu sefer muhalefet de yan çizmeye çizgisinden çıkmaya başlar. Bu sözü bence bir uyarı olarak alın.
  Saygılar.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Cübbeli bir tane değil ki…
  Bu ülkedeki en büyük sorunlardan biri muhafazakar adlı aslında hiçbir değeri olmayanlar ve de liberal adlı keseyi doldur da isterse şeytandan gelsin zihniyetindekilerdir.
  Terazinin dengesini değiştirmek de üstlerine yok, yeter ki cepleri dolsun.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  – bu saygıdeğer insanlarımızı,
  – en küçük ” hatalarında ” karalayanlar,
  – bu kıymetli bilim insanlarımızı itibarsız gösterenler,
  – ne yapmaya çalıştığınızı anlıyoruz, ” bilin “.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Canan karatay ve yavuz dizdar hoca yillardir televizyonlarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiği yönünde beslenme tavsiyelerinde bulunurlar..metabolizma ne ile çalışıyor vitamin mineral ve antioksidanlar ile. Bunlar vücutta kimyasal reaksiyonlara katılır..Bunlar eksikse metobolizma çalışmaz yavaşlar hücreler kendini yenileme kabiliyetini kaybeder ..Sonra gelsin kronik hastalıklar.. beslenme önemli.. inanmayan pubmed açsın binlerce makale var..bu konulara bilimsel demeyenler fizyoloji immünoloji ve biyokimya konularını unutmuşlar sanki..eger beslenme iyi ise genetik yapınız hastalığa yatkın olsada hastalik tablosuna yakalanmazsiniz…veryansin tv halk sağlığına önem veren hocaları hedef almasın…bu haber yanıltma içeriyor..

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Kelle paça her derde devadır. Sadece kokusu biraz kötü. Brn virüs olsam ben de o kukuya yanaşmam.

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  Bana göre Yavuz Hoca virüsü hafife alarak yanıldığının farkında ama genel olarak teorisi hala tutarlı çünkü kahkaha attığı videoda da belirttiği üzere bir dahaki salgın böyle basit olmayabilir diye uyarıyordu. Sonradan fark ettiği şey ise zaten o salgının bu salgın olduğuydu ki kendi yazarınız olan Hüsyin Vodinalı’ nın bana göre ufuk açan yazılarından feyz almayarak böyle bir haberle ikiyüzlülüğün alasını yapmaktasınız. Eğer bu virüsün insan yapımı olabileceğine azıcık ihtimal veriyorsanız yaşanan durumun ne büyük felaketlerin potansiyelini taşıdığını bize bildirmeleri açısından böyle insanları hata yapsalar bile bir çırpıda harcamazdınız. Yazımdan da anlaşılacağı üzere belki ben de uçuk bir komplocunun tekiyim ama en azından yanlış çıkarımlar bile yapsam sorgulamanın ve sorgulayanın değerli olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Bana göre Yavuz Hoca virüsü hafife alarak yanıldığının farkında ama genel olarak teorisi hala tutarlı çünkü kahkaha attığı videoda da belirttiği üzere bir dahaki salgın böyle basit olmayabilir diye uyarıyordu. Sonradan fark ettiği şey ise zaten o salgının bu salgın olduğuydu ki kendi yazarınız olan Hüsyin Vodinalı’ nın bana göre ufuk açan yazılarından feyz almayarak böyle bir haberle ikiyüzlülüğün alasını yapmaktasınız. Eğer bu virüsün insan yapımı olabileceğine azıcık ihtimal veriyorsanız yaşanan durumun ne büyük felaketlerin potansiyelini taşıdığını bize bildirmeleri açısından böyle insanları hata yapsalar bile bir çırpıda harcamazdınız. Yazımdan da anlaşılacağı üzere belki ben de uçuk bir komplocunun tekiyim ama en azından salakça çıkarımlar da yapsam sorgulamanın ve sorgulayanın değerli olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!