Koronavirüs zengin ülkelerde 5 kat daha fazla öldürüyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs pandemisi (Kovid-19) nedeniyle vaka sayısı 47 milyonu, ölü sayısı ise bir milyon 200 bini aştı. Bununla birlikte, bilim insanları arasında koronavirüsün ölüm oranıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Bu kapsamda İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmada, Kovid-19’un tüm ülkelerde aynı ölümcül oranlara sahip olmadığı ortaya konuldu. Kaynak: Ntv

Koronavirüs zengin ülkelerde 5 kat daha fazla öldürüyor
Koronavirüs zengin ülkelerde 5 kat daha fazla öldürüyor

ZENGİN ÜLKELERDE HER 100 KİŞİDEN EN AZ BİRİ COVİD-19 NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR

İngiltere’de yer alan Imperial Colloge of London tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, yeni tip korona virüs (Kovid-19) pandemisi yüksek gelirli ülkelerde tüm hastaların yaklaşık yüzde 1,15’ini öldürüyor. Bu da ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde her yüz kişiden en az birinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği anlamına geliyor. Bununla birlikte, araştırmacılar, hastalığa karşı daha az savunmasız olan ancak daha genç nüfusa sahip düşük gelirli ülkelerde ölüm oranının yüzde 0,23’e kadar düşebileceğini söyledi.

40 YAŞIN ALTINDA ÖLÜM ORANI YÜZDE 0,1
Bilim insanları gençler arasında ölüm oranlarının çok düşük olduğunu belirterek, 40 yaşın altındaki ölüm oranının ise yüzde 0,1 olduğunu öne sürdü.

175 ANTİKOR ÇALIŞMASI İNCELENDİ

Imperial Colloge of London’dan bilim insanları, enfeksiyon ölüm oranlarını hesaplamak için küresel olarak yapılan 175 antikor çalışmasını inceledi. Araştırmacılar, tüm ülkelerin aynı ölçümleri kullanmadığını ve asemptomatik hastalar testlere dahil edilmediği için resmi vaka ve ölüm verilerini kullanmadıklarını belirtti. Akademisyenler, şu anda korona virüse yakalanan insanların sayısını tahmin etmenin tek yolunun, kaç kişinin virüse karşı antikor geliştirdiğine bakmak olduğunu söyledi.

YAŞTAKİ HER 8 YILLIK YÜKSELİŞ ÖLÜM RİSKİNİ İKİ KAT ARTIRIYOR


175 çalışmayı taradıktan sonra araştırmacılar, antikor seviyelerinin düşme ve testlerdeki yanlışlık olasılığını hesaba katarak, insanlar yaşlandıkça enfesiyon ölüm oranın sürekli olarak arttığını buldu. Ayrıca, ölüm riskinin, yaştaki her 8 yıllık bir artış ile iki katına çıktığı aktarıldı. Bu nedenle,  bilim insanları Kovid-19’dan ölüm oranın zengin ve fakir ülkelerde farklı olacağını belirtti.

Fotoğrafta: korona virüsün yaşa göre değişen ölüm oranları

Araştırmacılar, Afganistan, Buruni, Etiyopya, Pakistan gib düşük gelirli ülkelerin, yaşam beklentilerindeki farklılıklar nedeniyle genellikle daha genç nüfusa sahip olduğunu açıkladı. Gençlerde virüsün etkisi, yaşlılardan daha sınırlı olduğu için bu ülkelerde ölüm oranı genel olarak yüzde 0,23 olarak hesaplandı. Ancak, refah seviyesinin yüksek olduğu  daha fazla yaşlı nüfusun olduğu yüksek gelirli ülkelerde, ölüm oranın yüzde 1,15’e çıktığı görüldü. Bu, korona virüse yakalanan her 100 kişiden en az birinin, semptom göstermeyenler de dahil olmak üzere daha zengin ülkelerde öleceği anlamına geliyor.

Çalışmanın yazarları, “Kovid-19’un ölüm oranlarıyla ilgili tahminlerimiz, ülkeler tarafından açıklanan vakalarla tutarlıdır. Bununla birlikte, bildiğimiz kadarıyla,çalışmamız testlerdeki hata paylarını ve ölümlerdeki gecikme oranlarını hesaba katan ve küresel bir ölüm oranının olamayacağını belirten  ilk çalışmadır ” ifadelerini kullandı.
   

DSÖ'NÜN TAHMİNİN İKİ KATI

Bununla birlikte, sınırlı testler ve asemptomatik vakalar dahil edilmediği için, kaç kişinin enfeksiyona yakalandığını bilmek çok zor olduğundan, dünya genelinde yapılan çalışmalar birbiriyle çok farklı tahminler açıklıyor. Kovid-19’un küresel ölüm oranı daha önce Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yüzde 0,6, Cambridge Üniversitesi tarafından yüzde 1,4, Stanford Üniversitesi tarafından yüzde 0,25 olarak açıklandı.

EN DÜŞÜK TAHMİNİ KATAR YAPTI

Öte yandan, Katar tarafından yapılan bir araştırmada ise korona virüsün ölüm oranını ilişkin şu ana kadarki en düşük tahmin yapıldı.

Doha'daki Cornell Üniversitesi'ndeki uzmanlar, Katar'da kaç kişinin enfekte olduğuna dair bir fikir edinmek için matematiksel bir model kullandılar.

"GERÇEKÇİ DEĞİL"

Resmi verilere göre, 2,8 milyonluk ülkede 3 Kasım'a kadar sadece 232 ölüm ve 132 bin 917 vaka yaşandı.Model, virüsün bir popülasyonda doğal olarak nasıl yayıldığına ilişkin verilere ve toplu antikor testlerinin sonuçlarına dayanıyordu. Araştırmacılar, Dr.Laith Abu Raddad liderliğindeki uzmanlar ölüm oranın yüzde 0,01 olduğunu kaydetti. Buna göre her 10 bin enfekte kişiden yalnızca 1’i Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak, farklı araştırmacılar rakamın gerçekçi olmadığına inanıyor.

Diğer taraftan, Katar ve İtalya araştırmaları dışındaki çalışmalarda ölüm oranı yüzde 0,25 ile yüzde 1,4 arasında değişiyor.
   

STANFORD ÜNİVERSİTESİ AKADEMİSYENLERİNE SORUŞTURMA AÇMIŞTI

Kovid-19’un küresel ölüm oranını DSÖ yüzde 0,6, Avustralya yüzde 0,75, Cambridge Üniversitesi yüzde 1,4, ve  Stanford Üniversitesi yüzde 0,25 olarak açıkladı. Ne var ki, Satnford Üniversitesi geçen Mayıs ayında, en düşük ikinci tahmini yapan araştırmacılarına, politik motivasyonları nedeniyle virüsün daha az ölümcül görünmesini sağladıkları iddiasıyla  soruşturma açtığını duyurmuştu.